Pantera
Pantera to rodzaj ssaków drapieżnych - obejmuje dwa gatunki: panterę mglistą (Neofelis nebulosa) oraz panterę sundajską (Neofelis diardi). Zwierzęta te żyją w południowo-wschodniej Azji.
Pantera - najważniejsze informacje
Pantery to samotnicy. W pary łączą się tylko w czasie rui. Niekiedy tworzą grupy rodzinne, na które składa się od dwóch do sześciu osobników. Te zwierzęta to urodzeni łowcy, którzy żywią się mięsem.
Polują na mangusty, perliczki, węże, jaszczurki, młode antylopy, świnie rzeczne, szakale, a także na ryby i małe gryzonie. Ich ofiarami bywają też małpy. Pantera uśmierca upolowaną zwierzynę, przegryzając jej szyję.
Te dzikie zwierzęta osiągają dojrzałość płciową ok. 3. roku życia. Ciąża u panter trwa ok. 100 dni i kończy się narodzinami nawet do 6 młodych. Zajmuje się nimi wyłącznie matka. Po 2 lub 3 latach młode stają się samodzielne i zaczynają szukać własnego terytorium.
Pantery z reguły prowadzą osiadły tryb życia, ale gdy sytuacja ich do tego zmusi, wyruszają na wędrówkę w poszukiwaniu pożywienia. Samce tych zwierząt mają „własne” terytoria. Powierzchnia takiego rewiru wynosi od 5 do 40 m2. Pantery bardzo rzadko atakują i zbliżają się do ludzi – stronią od kontaktu z człowiekiem.
Jak wygląda pantera?
Pantery mają długość ciała od 69 do 107 cm, a ogona od 60 do 85 cm. Masa ciała pantery mieści się między 10 a 25 kg (dorosłe samce są większe i cięższe od dorosłych samic).