Olcha
Olcha (Alnus Mill.) to rodzaj należący do rodziny roślin brzozowatych. Zalicza się do niego ponad 40 gatunków. Naturalnie występuje w klimacie umiarkowanym w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Dziko rosnącą olchę można spotkać w wilgotnych środowiskach. Drewno tego drzewa jest wykorzystywane zarówno w przemyśle budowlanym czy meblarskim, jak i przy produkcji paliwa grzewczego.
Olcha - najważniejsze informacje
Jak wygląda olcha?
Olcha, w zależności od gatunku, może osiągać nawet do 40 m wysokości. Należy do roślin jednopiennych. Ma pojedyncze, sezonowe liście o jajowatej blaszce. Są one umieszczone naprzemianlegle.
Olcha ma kwiaty żeńskie i męskie, które przypominają kształtem niewielkie szyszki. Owoce tego drzewa to niewielkie, drewniejące orzeszki.
Popularne odmiany olchy
Dzięki wysokim zdolnościom asymilacji olcha jest chętnie sadzone w mniej żyznych czy wilgotnych ogrodach. Oto odmiany popularne w Polsce:
- olsza sercolistna – ma ciemnozielone, błyszczące liście w kształcie serca i dorasta do 15 m wysokości,
- olsza piłkowana – osiąga wysokość do 4 m wysokości i ma szeroką koronę,
- olsza czarna – wyrasta do 30 m, ma strzelisty pokrój i bardzo ciemną korę.
Czy olcha jest pod ochroną?
Olcha nie jest objęta ochroną gatunkową. Przy jej uprawie należy zwrócić szczególną uwagę na ataki szkodników. Na tym drzewie chętnie żeruje tykotek pstry. Zagrożenie stanowi także kolbowiec olchowy, który zjada blaszkę liściową i powoduje charakterystyczne zniekształcenia na jej powierzchni.
Olcha to doskonały gatunek do uprawy na trudnych, podmokłych terenach. Drzewo nie wymaga dużej pielęgnacji i sprawdzi się nawet dla początkujących ogrodników. Wykazuje wysoką odporność na mrozy. Natomiast w gorących okresach należy podlewać olchę, gdyż nie lubi ona suszy.
Olcha to problem dla alergików
Olcha należy do drzew uczulających i pyli od lutego.
To drzewo ma zdolność do wchłaniania atmosferycznego azotu. Doskonale sprawdzi się do użyźniania gleby i rekultywacji terenów przemysłowych.