Ogar polski

Aktualizacja

Ogar polski to stara, myśliwska rasa, której odtwarzanie rozpoczęto w połowie XX wieku. Zmniejszenie liczebności jej populacji było skutkiem ograniczenia terenów łowieckich, prowadzenia wojen i działań zbrojnych, a także spopularyzowania broni palnej. Spowodowało to całkowity zanik hodowli ogarów polskich.

Ogar polski.
Ogar polski.Joanna Zembrzuska CC-BY-2.5Wikimedia

Ogar polski - najważniejsze informacje

Gatunek:
pies domowy
Rodzaj:
wilk
Rodzina:
psowate
Rząd:
drapieżne
Gromada:
ssaki
Typ:
strunowce / kręgowce
Królestwo:
zwierzęta

Obecnie trudno określić, skąd dokładnie przywędrowały te wyjątkowe zwierzęta. Uznaje się, że są pochodną lub pokrewną odmianą psów św. Huberta. Po zaniku ich hodowli na terenie Polski trzymano je wciąż na Litwie, gdzie przechowywano zarówno ich wzorzec, jak i księgę hodowlaną. 

W 1959 roku do Wrocławia przywieziono pierwsze ogary, i na nowo rozpoczęto hodowlę. Kilka lat później powstał gotowy wzorzec, a rasę zarejestrowano w FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej). 

Ogar polski to pies dla myśliwego

Ogary polskie wykorzystywano w czasie gonitw za zwierzyną taką jak zające, lisy, sarny i dziki. Używano ich także do wypłaszania kaczek z szuwarów. Z tego względu ogar polski jest żwawym i energicznym psem.

Lubi też bliskość człowieka i dobrze czuje się w jego towarzystwie. Wymaga sporo zaangażowania w czasie nauki, jednak chętnie zdobywa nowe umiejętności. 

Jak wygląda ogar polski?

Ogary polskie to psy o masywnej budowie, która przekłada się na ich wytrzymałość. Nie należą do najszybszych, jednak cechują się wysoką odpornością na trudne warunki. Osobniki męskie osiągają wysokość 56-65 cm, a suki — 55-60 cm. Ich włos na głowie, kufie, uszach i nogach jest gładki i krótki. Na pozostałych fragmentach ciała pozostaje gruby i twardy.

Na karku, spodzie ogona i pośladkach nieco dłuższy. Umaszczenie czaprakowe. Sierść czarna lub ciemnoszara. 

  • Głowa: ciężka, mózgoczaszka szeroka. Stwierdza się obecność guza potylicznego. Zmarszczki na czole. Oczy ciemnobrązowe, niezbyt głęboko osadzone, delikatnie skośne. Uszy nisko osadzone, wiszące, na końcach zaokrąglone. Nos duży, szeroki i ciemny. 
  • Szyja: średniej długości, gruba, z podgardlem.
  • Tułów: głąb wyraźnie zaznaczony. Grzbiet długi, szeroki i umięśniony. Klatka piersiowa głęboka, o dużej pojemności. 
  • Ogon: nisko osadzony, gruby, uniesiony do góry, ale nie zakręcony. 
  • Kończyny: muskularne. Łapy ściśle zwarte, palce dobrze wygięte z jędrnymi opuszkami, okrągłe. Pazury czarne, grube.

Czy ogar polski może mieszkać w budzie?

Ogar polski to pies dobrze przystosowany do niskich temperatur, dlatego nie ma przeciwwskazań, aby mieszkał w budzie lub w kojcu. Ważne, aby zapewnić mu możliwość swobodnego biegania i dbać o jego aktywność. 

Ile żyje ogar polski? 

Średnia długość życia psów rasy ogar polski to 12-15 lat. 

Ile powinien ważyć ogar polski?

Zakłada się, że psy rasy ogar polski powinny ważyć od 22 do 26 kg, jednak wzorzec nie precyzuje masy tych zwierząt. 

Czy ogar polski dużo szczeka?

Ogary polskie nie są głośnymi psami, jednak ze względu na cechy stróża, mogą szczekać na osoby przechodzące wzdłuż ogrodzenia lub na gości. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas