Gończy polski
Gończy polski Gończy polski to pies o przyjaznym usposobieniu, którego w przeszłości wykorzystywano podczas polowań do tropienia zwierzyny. Jest silny i odporny na polskie warunki klimatyczne. Chętnie spaceruje i bierze udział w aktywnościach na świeżym powietrzu. Pozostaje wierny i lojalny wobec człowieka, dlatego doskonale sprawdza się w roli przyjaciela rodziny.
Gończy polski - najważniejsze informacje
Gończy polski to rasa o myśliwskiej tradycji. Ponadprzeciętne umiejętności tropiące jej przedstawicieli wykorzystywano już w okresie średniowiecza. Psy szkolono w taki sposób, aby po znalezieniu zwierzyny zaczynały głośno szczekać. Wraz z nadejściem XIX i XX wieku w czasie wojennych zawirowań wiele hodowli gończych polskich przestało istnieć. Rasę udało się jednak odtworzyć po zakończeniu II wojny światowej. Obecnie psy rasy gończy polski towarzyszą rodzinom z całego kraju, nie tylko w roli myśliwych, ale również jako przyjaciele i domowi pupile.
Czy pies gończy polski jest agresywny?
Gończy polski to urodzony łowca, który w czasie pracy maksymalnie skupia się na wykonywanym zadaniu. Pozostaje całkowicie wierny i oddany swojemu właścicielowi.
- Tworzy ze swoim opiekunem silną więź.
- Dość szybko się uczy.
- Jest otwarty na obcych i inne psy, jednak może okazać się nieco powściągliwy.
- Przy odpowiedniej socjalizacji nie wykazuje agresji.
Jak wygląda pies gończy polski?
Gończy polski cechuje się lekką i zwartą budową. Od ogara polskiego odróżnia się m.in. cieńszym kośćcem. Psy osiągają wysokość 55-59 cm, a suki — 50-55 cm. Mają twardy, sztywny i przylegający włos. Gęsty podszerstek. Umaszczenie czarne z podpalaniem m.in. nad oczami, na kufie, podgardlu, piersi, wewnętrznej i tylnej stronie ud oraz na dolnej stronie ogona.
- Głowa: proporcjonalna do całego ciała. Uszy średniej wielkości, zwisające, lekko przylegające. Oczy średniej wielkości, trójkątne, wyraźnie skośne. Oczy ciemnobrązowe, o łagodnym wyrazie.
- Tułów: grzbiet prosty i dobrze umięśniony, kłąb zaznaczony. Klatka piersiowa głęboka, żebra daleko zachodzące.
- Ogon: średniej grubości, w spokoju opuszczony i wygięty szablasto.
- Kończyny: przednie i tylne proste. Uda szerokie i muskularne. Łapy zwarte, lekko owalne. Palce wypukłe i lekko wysklepione. Pazury ciemne.
Gończy polski i rasy pokrewne
Do grupy gończych zalicza się wiele psów wykorzystywanych głównie do tropienia i pogoni za zwierzyną. Ich cechą szczególną są długie, obwisłe uszy. W obrębie ras gończych wyróżniają się:
- gończy fiński — pies o trójkolorowym umaszczeniu. Ma czarny czaprak, białe pionowe oznaczenie na pysku oraz w dolnej części ciała. Jest hodowany w Finlandii i Szwecji przez myśliwych;
- gończy słowacki — należy do sekcji średnich psów gończych. Cechuje się czarnym podpalanym umaszczeniem i sylwetką wydłużoną do prostokąta. Jest hodowany głównie przez słowackich myśliwych;
- gończy chorwacki — rasa o rudym, rzadziej żółtym lub płowym umaszczeniu, u której pojawiają się białe oznaczenia w dolnej części ciała;
- gończy Schillera — wyróżnia się rudym umaszczeniem z czarnym czaprakiem.
Czy gończy polski może mieszkać na dworze?
Nie ma przeciwwskazań, aby gończy polski spędzał większość czasu na zewnątrz. Jeśli pies ma mieszkać poza domem, należy przygotować mu ocieploną i suchą budę, która zapewni schronienie w czasie niekorzystnej pogody.
Czy gończy polski może mieszkać w bloku?
Gończy polski może mieszkać w mieszkaniu pod warunkiem, że zapewni mu się odpowiednią ilość ruchu. Pies potrzebuje długich spacerów i musi mieć możliwość swobodnego biegania.
Ile kosztuje pies myśliwski?
Cena psa myśliwskiego zmienia się w zależności od rasy. Za jednego z najlepszych łowców uznaje się gończego polskiego. Szczeniak tej rasy kosztuje ok. 2-3 tys. zł.