Glicynia

Aktualizacja

Glicynia, znana również jako wisteria, to przepiękna roślina pnąca, która zachwyca swoimi kaskadami pachnących, fioletowych, niebieskich lub białych kwiatów. Jest popularna w ogrodach ze względu na swoje dekoracyjne walory.

Glicynia to pnącze dla cierpliwych, na jej kwiaty trzeba czekać nawet kilka lat.
Glicynia to pnącze dla cierpliwych, na jej kwiaty trzeba czekać nawet kilka lat.123RF/PICSEL

Glicynia - najważniejsze informacje

Rodzaj:
glicynia
Rodzina:
bobowate
Rząd:
bobowce
Gromada:
rośliny naczyniowe
Królestwo:
rośliny

Glicynia to rodzaj roślin występujących w środowisku naturalnym w Azji i Ameryce Północnej. Obejmuje cztery gatunki, z których dwa rosną w Chinach. Po jednym gatunku glicynii można spotkać w Japonii i w Ameryce Północnej. 

Roślinę tę sprowadzono do Europy w XIX wieku.

Glicynie porastają tereny skaliste, występują w lasach i w zaroślach. Można podziwiać je również w pobliżu rzek. To rośliny ozdobne chętnie uprawiane w ogrodach i w parkach. 

Jak wygląda glicynia?

Glicynie to liany. Mają imponującą długość dochodzącą do 40 metrów, jednak w polskim klimacie są znacznie krótsze – mają „zaledwie” do 10 metrów. Owijają się wokół podpór – drzew, pergoli, trejaży – i to także przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Liście glicynii składają się z mniejszych listków, których może być od 3 do 19. Są skrętoległe i naprzeciwległe. Jesienią liście glicynii przebarwiają się na żółto, a na zimę opadają.

Kwiaty wisterii są niewielkie – mają do 2,5 cm długości – i są zebrane w zwisające grona. Składają się z żagielka, łódeczki i dwóch wyrostków u podstawy. W zależności od gatunku i odmiany mogą być niebieskofioletowe, fioletowe lub białe. 

Owoce glicynii to omszone strąki o długości do 15 cm. Znajduje się w nich od 1 do 3 nasion.

Jakie są popularne odmiany glicynii do ogrodu?

  • Glicynia chińska ‘Prolific’ jest długowiecznym pnączem, które może żyć do 100 lat. To liany, które osiągają do 15 m wysokości. Rosną na nich jasne, fioletowoniebieskie kwiaty oraz liście, które jesienią stają się żółte.
  • Glicynia kwiecista ‘Longissima Alba’ to stara odmiana pochodząca z Japonii. To roślina mrozoodporna i długowieczna. W kwietniu i w maju rosną na niej małe, białe kwiaty zebrane w długie grona. 
  • Glicynia kwiecista ‘Macrobotrys’ to odmiana, która rodzi fioletowoniebieskie kwiaty zebrane w grona o długości od 60 do 80 cm. Ma też duże, złożone liście. Ze względu na okazałe kwiatostany wymaga solidnej podpory i obfitego podlewania.
  • Glicynia kwiecista ‘Violacea Plena’ to rośliny o kwiatostanach o długości do 40 cm. Składają się one z małych, fioletowych i przyjemnie pachnących kwiatków.

Glicynie są odporne na choroby, jednak bywa, że dokuczają im:

  • werticilioza – to choroba grzybowa objawiająca się żółknięciem liści. Z czasem atakuje też system korzeniowy rośliny, co powoduje jej więdnięcie;
  • przędziorki – te szkodniki to roztocza. Ich inwazja objawia się pojawieniem niewielkich i żółtych plamek na liściach.

Glicynia w ogrodzie. Kiedy sadzimy, kiedy przycinamy?

Glicynia będzie dobrze rosła na stanowisku słonecznym – należy zapewnić jej minimum 6 godzin dostępu do naturalnego światła w ciągu dnia. Najlepiej czuje się w glebie luźnej, lekko kwaśnej i o dużej zawartości próchnicy. Przed jej posadzeniem należy zadbać o budowę trejaży, pergoli lub innych konstrukcji, po których będzie mogła się piąć.

Glicynię trzeba podlewać regularnie oraz obficie w okresach kwitnienia i suszy. To roślina, której nie zaszkodzi nadmiar wody, gdyż jest odporna na nerwową zgniliznę korzeni.  Warto ją nawozić, ale tylko takimi preparatami, w których jest więcej potasu i fosforu niż azotu. Zbyt duża ilość azotu w glebie może spowodować, że glicynia będzie mieć okazałe liście kosztem mniejszych kwiatostanów.

Gdzie rośnie największa glicynia na świecie?

  • Inne nazwy glicynii to słodlin i wisteria.
  • Glicynie chińskie oplatają podpory przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara, a japońskie zgodnie z nim.
  • Największa glicynia rośnie w Kalifornii. Posadzono ją w 1894 roku. Dziś zajmuje powierzchnię 4047 m2 i waży 250 ton.
  • Za najstarszą uważa się glicynie rosnące w parku Ashikaga w Tochigi w Japonii. Ich wiek szacuje się na ponad 150 lat.
  • W niektórych rejonach USA glicynie zdziczały i są uważane za gatunek inwazyjny.
  • W ciągu roku glicynie rosną do 3 metrów. Bywa jednak, że na ich kwiaty trzeba poczekać nawet kilka lat od momentu posadzenia rośliny.
  • Kwiaty glicynii są jadalne po usmażeniu i bywają dodawane do ciast. Natomiast włókna pozyskiwane z jej kory wykorzystuje się w przemyśle włókienniczym.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas