Zapach psich łap. Ekspertka tłumaczy, skąd się bierze

Przykry zapach może być cechą gatunkową, a czasami to sygnał o chorobie. - Traktować należy brzydki zapach jako objaw - mówi Przemysław Łuczak, lekarz weterynarii i twórca strony Egzoovet. Co jeszcze warto wiedzieć o psich zapachach? Eksperci tłumaczą.

Skąd się bierze zapach psich łap?
Skąd się bierze zapach psich łap?123RF/PICSEL

Dlaczego pies brzydko pachnie?

- Każdy pies ma swoje indywidualne cechy zapachowe - stwierdza Katarzyna Korzeniewska, groomerka i właścicielka salonu Pani z pieskiem.

Zapach psa powinien być neutralny. Wpływa na to m.in. wydzielina z gruczołów skórnych czy feromony. W niektórych przypadkach pies pachnie mniej lub bardziej przyjemnie.

- Często ludzie uznają, że pies musi brzydko pachnieć, a nie jest to prawda. Przyczyny mogą być naprawdę różne i często mają podłoże zdrowotne - twierdzi Łuczak.

Na zapach psa wpływa też jego wiek. Zazwyczaj starsze psiaki wydzielają silniejszy zapach z gruczołów skórnych. Wpływ na zapach psa, szczególnie z pyska, ma rodzaj karmy - często ta mokra ma mocniejszy aromat od suchej. Inną przyczyną, że pies śmierdzi, jest wilgoć. Każdy z nas zna zapach mokrego psa. I definitywnie nie należy do najprzyjemniejszych.

Czasami powody brzydkiego zapachu u psa są błahe. Najzwyczajniej w świecie mógł zjeść coś śmierdzącego lub wybrudzić się podczas spaceru. Gdy długo przebywa na dworze, tak jak u człowieka, na jego sierści osiada kurz i brud, który miesza się z sebum. To z kolei jest idealnym środowiskiem dla bakterii i grzybów, które powodują, że pies brzydko pachnie. Wtedy należy czworonoga wykąpać.

- Używanie odpowiednich szamponów dla psów i dokładne wysuszanie po kąpieli, jest kluczowe dla utrzymania psa w czystości i zdrowiu - mówi groomerka. - Złe nawyki higieniczne, takie jak rzadkie kąpiele czy używanie szamponów dla ludzi, mogą prowadzić do nieprzyjemnego zapachu i różnych problemów skórnych u psów - dodaje.

Ekspertka twierdzi, że jeśli mimo kąpieli brzydki zapach nie znika, to trzeba pójść do weterynarza, by wyeliminować poważniejsze schorzenia.

Brzydki zapach psa może być objawem choroby

Gdy nasz pupil nie pachnie ładnie - pomimo szeregu pielęgnacji - trzeba koniecznie pójść do weterynarza. Niestety, brzydki zapach może być objawem choroby.

- Pojawienie się dziwnego, brzydkiego zapachu to już pierwszy objaw. Warto regularnie oglądać skórę psa, a także zaglądać mu do pyska w poszukiwaniu osadu i kamienia. Częste drapanie uszu to również wskazówka. Jeśli chodzi zaś o problemy wewnętrzne to tutaj bez badań u lekarza weterynarii się nie obejdzie - stwierdza Przemysław Łuczak.

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu skóry i sierści jest nadmierny łojotok. Może temu towarzyszyć łupież. Jeżeli to jest problem, to najbardziej odczuwalny zapach pojawia się w pachwinach, podbrzuszu i okolicach uszu. Źródłem brzydkiego zapachu psa mogą być również najróżniejsze zmiany zapalne skóry, rany, nowotwory, pasożyty zewnętrzne, alergie czy atopowe zapalenie skóry.

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu skóry i sierści jest nadmierny łojotok
Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu skóry i sierści jest nadmierny łojotok123RF/PICSEL

- Traktować należy brzydki zapach jako objaw. Jeżeli kąpiel  czy jednorazowe czyszczenie uszu nie pomaga to wskazane jest szukanie przyczyny w chorobie i tutaj z pomocą należy udać się do specjalisty, zanim rozwinie się coś naprawdę niebezpiecznego. Skóra to największy narząd w ciele zwierzęcia, więc jeśli zostanie zaniedbany we wczesnym etapie to jego leczenie również znacznie się wydłuży - mówi weterynarz.

Oprócz brzydkiego zapachu i zmian na skórze choroby dermatologiczne u psa objawiają się też intensywnym drapaniem i wypadaniem sierści.

Nieprzyjemny oddech psa wskazuje na problemy stomatologiczne, np. kamień nazębny czy zapalenie przyzębia. Brzydki zapach z pyska to także sygnał dolegliwości przewodu pokarmowego. Kwaśny oddech u psa może wskazywać na problemy trawienne. Zapach fermentujących jabłek - o cukrzycy. Jeśli z pyska czujemy woń moczu, to możliwe, że nasz pies ma problemy z nerkami.   

Śmierdzące uszy psa to najczęściej zwiastun problemów grzybicznych - psie uszy są mało przewiewne. Z kolei, gdy nasz pies saneczkuje - przesuwa pupą po ziemi - trzeba zadbać o jego gruczoły okołoodbytowe.

- Często ludzie uznają, że pies musi brzydko pachnieć, a nie jest to prawda - zauważa Łuczak. - Przyczyny mogą być naprawdę różne i często zdrowotne: choroby skóry (w tym zapalenia np. bakteryjne o ropnym charakterze), choroby uszu, zatkane gruczoły okołoodbytowe jak i również choroby zębów, które jeśli doprowadzi się do zaawansowanego stanu cuchną niemiłosiernie. Pamiętajmy również o chorobach wewnętrznych jak np. problemy z nerkami i żołądkiem. Można przyjąć więc, że tak naprawdę główną przyczyną jest zaniedbanie. Śmierdzący pies to nie raczej zła wizytówka opiekuna. Od siebie dodam, że nawet najbardziej cuchnący pies śmierdzi nieporównywalnie mniej niż średnio zadbany człowiek - stwierdza weterynarz.

Jakie rasy śmierdzą najbardziej?

Często możemy przeczytać, że np. yorki mają problemy z zębami, więc cuchnie im z pyska. Z kolei retriviery, beagle, setery, spaniele mają oklapnięte uszy, co powoduje, że brzydko pachną. Opiekunowie, zwłaszcza takich ras, jak mopsy czy buldogi, miewają też problem ze śmierdzącymi gazami u psa. Niejednokrotnie można natknąć się na informację, że nowofunlandy cuchną, ponieważ ich skóra wydziela specjalny łój, który ułatwia im pływanie.

- Ustalmy jedno, psy same z siebie nie śmierdzą - stwierdza stanowczo Przemysław Łuczak. - Duże psy to oczywiście duże problemy zdrowotne, więc i brzydki zapach spowodowany zapaleniem skóry będzie mocniej wyrażony bo przecież jak pies waży 40-50kg to czuć będzie go bardziej niż 2kg pieska.

- Nie chciałabym generalizować i powiedzieć, że jakiekolwiek rasy psów "śmierdzą najbardziej" - wtóruje mu Korzeniewska. - To zależy od wielu czynników, takich jak pielęgnacja, dieta, zdrowie i styl życia psa. Wszystkie psy wymagają opieki higienicznej, takiej jak regularne kąpiele, czyszczenie uszu i szczotkowanie zębów, aby utrzymać świeżość i zapobiegać nieprzyjemnym zapachom - dodaje.

Wszystkie czworonogi mają wspólny zapach - jest to woń popcornu. Dlaczego tak się dzieje?
Wszystkie czworonogi mają wspólny zapach - jest to woń popcornu. Dlaczego tak się dzieje?123RF/PICSEL

Zagadka zapachu psich łapek

Wszystkie czworonogi mają wspólny zapach - jest to woń popcornu. Dlaczego tak się dzieje?

- Specyficzny zapach psich łapek może wynikać z naturalne wydzielanego potu przez gruczoły łojowe na łapkach - mówi groomerka. - Pomaga to psom regulować temperaturę ciała. Często wydaje nam się że łapki mają zapach popcornu, który może być związany z naturalnymi olejkami i składnikami chemicznymi obecnymi na psich łapach. Te substancje mogą reagować z powietrzem i wywoływać ten charakterystyczny zapach.

- Zapach "cheetosów" bierze się z obecności bakterii i grzybów w tej okolicy, ale tych fizjologicznie (naturalnie) tam występujących. Dodatkowe specyficzne środowisko skóry w tym miejscu sprawia, że pojawia się ten charakterystyczny zapach psiej łapki.

Mimo wszystko - jeśli dbamy o naszego psa, kąpiemy, szorujemy zęby i przycinamy pazurki, a on nadal brzydko pachnie - koniecznie udajmy się do lekarza weterynarii.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas