Wirus gorączki Zachodniego Nilu w Warszawie. Czy psy i koty są bezpieczne?
Potwierdzono, że dziesiątki, a być może nawet setki ptaków, które umarły w ostatnich tygodniach w Warszawie mogły chorować z powodu wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Wiemy, że może się on przenosić na ludzi. A co ze zwierzętami domowymi? Czy psy i koty są bezpieczne?
Gorączka Zachodniego Nilu jest chorobą wirusową, odzwierzęcą. Człowiek zaraża się wirusem przez ukąszenie komara, analogicznie do malarii czy wirusa Zika. Objawy choroby pojawiają się między drugim a siódmym dniem od ukąszenia.
Gorączka Zachodniego Nilu. Objawy u ludzi
Objawy u ludzi są typowe dla infekcji wirusowej:
- ból głowy,
- ból mięśni,
- gorączka,
- osłabienie,
- wysypka skórna (u co trzeciego pacjenta).
W ostatnich tygodniach o wirusie gorączki Zachodniego Nilu zrobiło się głośno za sprawą ptaków, które dziesiątkami umierały w Warszawie. Potwierdzono, że to właśnie on odpowiada za przynajmniej część zgonów zwierząt.
Czy pies i kot mogą się zarazić wirusem gorączki Zachodniego Nilu? Objawy i leczenie
Wśród mieszkańców Warszawy pojawiło się zatem pytanie, czy ze względu na zagrożenie chorobą bezpieczne są ich psy i koty. Zwierzęta domowe również mogą zarazić się wirusem gorączki Zachodniego Nilu, ale zdarza się to bardzo rzadko, rzadziej niż u ludzi i ptaków.
Patogen w przypadku psów i kotów nie jest jednak tak groźny jak w przypadku innych gatunków. Choroba najgroźniejsza jest dla ludzi, ptaków oraz koni. Zwierzęta domowe - jeśli już się zarażą - przechodzą ją dość łagodnie.
Jakie są objawy gorączki Zachodniego Nilu u psów i kotów? Oto najczęstsze z nich:
- osłabienie,
- gorączka,
- skurcze mięśni.
Leczenie psów i kotów na gorączkę Zachodniego Nilu opiera się przede wszystkim na standardowych lekach przeciwwirusowych. Zarażone zwierzęta domowe z reguły wracają do pełni zdrowia.
Czy psy i koty mogą zarazić wirusem człowieka?
Warto podkreślić, że zwierzęta domowe - psy i koty - nie przenoszą wirusa gorączki Zachodniego Nilu na człowieka. Wektorem - czyli nosicielem, który może zarażać ludzi - są prawie wyłącznie komary.
Dla bezpieczeństwa własnego i zwierząt lepiej nie zbliżać się do martwych ptaków, a wszelkie przypadki zwierząt wykazujących objawy zarażenia należy zgłaszać do straży miejskiej lub zarządcy danego terenu.