Wielka uczta nietoperzy. Latające ssaki kochają zjadać ćmy

Hiszpańskie nietoperze z niecierpliwością czekają na jesień. Latające ssaki najadają się do pełna, gdy nocne owady migrują przez przełęcze Pirenejów. W menu nietoperzy najczęściej goszczą ćmy.

Z badań naukowców wynika, że hiszpańskie nietoperze zajadają się wędrownymi ćmami (zdj. ilustracyjne)
Z badań naukowców wynika, że hiszpańskie nietoperze zajadają się wędrownymi ćmami (zdj. ilustracyjne)123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wielkie grupy nietoperzy gromadzą się każdej jesieni w górach na granicy Hiszpanii i Francji. Nowe badania pokazują, że ssaki ucztują na nocnych owadach, które migrują przez górskie przełęcze każdej jesieni.

Nietoperze kochają jeść owady

Naukowcy z University of Exeter zidentyfikowali siedem gatunków nietoperzy i 66 gatunków owadów (90 proc. z nich to ćmy), które każdej jesieni pojawiają się na przełęczy Bujaruelo, w pobliżu granicy Hiszpanii z Francją. Badanie pokazuje, że migrujące owady są ważnym źródłem pożywienia zarówno dla migrujących nietoperzy, jak i tych na stałe żyjących w górach.

Dostarcza również pierwszego w historii dowodu na to, że migrujące nietoperze żerują na wędrownych owadach, podczas gdy obie grupy migrują na zimę.

"Przełęcze górskie są gorącymi punktami dla wielu gatunków owadów, które jesienią latają na południe" - powiedział dr Will Hawkes z Centrum Ekologii i Ochrony na kampusie Penryn w Exeter w Kornwalii. "Ta migracja nocnych owadów trwa każdej jesieni około dwóch miesięcy, ale zmieniające się warunki pogodowe sprawiają, że większość owadów pokonuje przełęcz Bujarelo w ciągu zaledwie trzech czy czterech nocy w roku".

Naukowcy zaobserwowali, że w ciągu tych kluczowych nocy aktywność zarówno wędrownych, jak i osiadłych gatunków nietoperzy znacznie wzrasta. Może to oznaczać, że ten krótki okres jest kluczowy dla latających ssaków, które muszą gromadzić rezerwy na migracje lub długą zimę. Wędrowne nietoperze mogą wykorzystywać napływ owadów jako "stację paliwową" przed ich własną podróżą na południe.

Ćmy królują w menu nietoperzy

"Nasze badanie pokazuje również, jak delikatne mogą być ekosystemy" - stwierdza badacz. "Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że populacja ciem stale spada. Owady te są narażone na różne zagrożenia, w tym zmiany klimatu, zanieczyszczenie światłem, pestycydy i utratę siedlisk.

Owady migrujące przez Pireneje pochodzą z odległości setek, a nawet tysięcy kilometrów, więc zagrożenia, z jakimi stykają się podczas wędrówki mogą mieć wpływ na nietoperze. Część gatunków ssaków wydaje się polegać na migrujących owadach w celu wykarmienia swojego, rodzącego się jesienią potomstwa.

Gatunki, na które polują nietoperze, obejmowały mączniaka bawełnianego, ćmę, której gąsienice są szkodnikiem upraw. Zjadając takie gatunki, nietoperze mogą pełnić ważną rolę w zwalczaniu szkodników istotnie wpływających na ludzką gospodarkę.

Akcja ratunkowa nietoperzy. Zmrożone spadają na ulicęAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas