Tu spała sarna. Oto jak rozpoznać sarnią "sypialnię" w lesie

Sarny nie mają lekkiego życia. Płochliwe zwierzęta muszą z wielką ostrożnością wybierać miejsca, w których będą mogły odpocząć. Jak śpi sarna i jak wygląda jej "sypialnia"?

Jak śpią sarny?
Jak śpią sarny?Breuer Wildlife/Bios Photo/East NewsEast News

Te smukłe ssaki zamieszkują niemal całą Europę i zasiedlają różne środowiska - leśne kompleksy, jak i tereny rolnicze.

Sarny muszą jednak starannie dobierać miejsca, w których odpoczywają, a wybór nie jest prosty, gdy trzeba dostosować go do rzeźby terenu, pory roku i dostępności pokarmu. Ssaki te są w ciągłym ruchu, ponieważ mierzą się z presją czyhających na nie innych drapieżników (wilki, rysie, niedźwiedzie). Nie bez znaczenia są też polowania.

Sarny są zwierzętami łownymi - sezon polowań różni się w zależności od płci. Odstrzał kozic oraz koźląt jest możliwy w okresie od 1 października do 15 stycznia. Z kolei na kozły poluje się od 11 maja do 30 września.

odczas przebywania na otwartej przestrzeni nieustannie obserwują otoczenie, a w momencie wykrycia zagrożenia ratują się ucieczką. 123RF/PICSEL

Jak śpią sarny?

Sarny to bardzo płochliwe i delikatne zwierzęta. Szczególnie zimą mogą mieć problemy ze znalezieniem spokojnego miejsca, w którym będą mogły przetrwać cięższy okres. Legowisko sarny można zauważyć z łatwością właśnie zimą.

"Sypialnię" sarny rozpoznamy po owalnym kształcie. Wygrzane przez smukłe ssaki miejsca są pozbawione śniegu i znajdują się najczęściej pod krzewami i drzewami. Aby stworzyć sobie sypialnię, sarna zazwyczaj rozgrzebuje podłoże - zimą usuwa śnieg, a w innych porach roku mech, czy liście.

Tu spała sarna123RF/PICSEL

Spokojne miejsce służące odpoczynkowi to takie, w którym nie ma drapieżników, a widoczność jest na tyle dobra, że zwierzęta mogą w każdym momencie uciec. Odpowiednim miejscem to obserwacji terenu mogą być np. niewielkie wzniesienia.

Sarny sypiają często obok siebie, podczas snu mają podkurczone kończyny (pod klatką piersiową i brzuchem).

Sen sarny pełen uważności

Śpiącą sarnę naprawdę trudno zauważyć, choć warunki są do tego odpowiednie - ssaki urządzają sobie drzemki w ciągu dnia. Podczas nich mają uniesioną głowę i zachowują czujność, obserwują, a w przerwach od spania nawet jedzą. W głęboki sen zapadają na krótko - kładą się wtedy na boku i zamykają oczy.

Niesamowite praktyki dotyczące snu mają także pingwiny, które zapadają w płytki sen na kilka lub kilkadziesiąt sekund, ale dzięki drzemkom potrafią przespać w sumie 11 godzin dziennie. Z kilkusekundowymi drzemkami dorosłych pingwinów wiąże się opieka nad jajami.

Nietypowe poroże. Co rośnie na głowach samców sarny?Polsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas