Świńska empatia. Zwierzęta ratują towarzyszy z opresji

Nowy eksperyment, w którym świnie chętnie pomagały innym członkom grupy w trudnej sytuacji może sugerować, że zwierzęta te mają skłonności do altruizmu.

Świnie są bardzo inteligentnymi i wrażliwymi zwierzętami.
Świnie są bardzo inteligentnymi i wrażliwymi zwierzętami.123RF/PICSEL

Gdy jedna z należących do grupy świń zostanie zamknięta w osobnym pomieszczeniu, inne świnie przychodzą jej z pomocą. Może to sugerować, że zwierzęta odczuwają do siebie nawzajem empatię. 

Naukowcy ustalili już wcześniej, że świnie są zestresowane, gdy widzą cierpienie innych przedstawicieli swojego gatunku. Nowe badanie, prowadzone przez badaczy z Instytutu Badawczego Biologii Zwierząt Hodowlanych w niemieckim Dummersdorf miało na celu sprawdzenie, czy zwierzęta pomagają pobratymcom, którzy znajdują się w niebezpieczeństwie. 

Umieścili grupy po 9 lub 10 świń w kojcu połączonym z dwoma mniejszymi przedziałami. Każdy przedział był oddzielony od głównego kojca drzwiami z oknem. Drzwi miały zatrzask, który można było otworzyć tylko z głównego kojca. Świnie nauczyły się otwierać drzwi, używając pysków do naciskania klamek. Następnie naukowcy uwięzili świnię w jednym z dwóch przedziałów.

Weź, pomóż koledze

W sumie eksperyment przeprowadzono 75 razy, za każdym razem dając zwierzętom 20 minut i zmieniając świnie, które były “uwięzione" i te, które miały pełnić rolę “ratownika". W 85 proc. przypadków członek grupy znajdujący się w głównej zagrodzie wypuszczał uwięzionego pobratymca. Robił to bardzo szybko - średnio otwarcie drzwi prowadzących do uwięzionego zwierzęcia zabierało zaledwie 2,2 minuty. Świnie w 68 proc. prób otwierały też drugie drzwi, prowadzące do pustej zagrody, ale robiły to zdecydowanie wolniej - średnio w 3,9 minut. 

Na reakcję “ratownika" wyraźnie wpływało to, czy uwięziona świnia wydawała się zestresowana. Te świnie, które krzyczały, piszczały czy próbowały uciec, otrzymywały pomoc szybciej i miały 2,4 raza większe szanse na ratunek. Świnie, które spędzały więcej czasu, patrząc w okno przedziału testowego, częściej pomagały. 

Naukowcy podkreślają jednak, że nie mogą w stu procentach wykluczyć, że “ratujące" świnie kierowały się motywacjami innymi, niż altruizm. Mogły na przykład po prostu czerpać przyjemność z rozwiązania zagadki.

"Zwierzostan": ŚwinieIplaIPLA
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas