Strażacy uratowali małe łabędzie. Były uwięzione w przydrożnym rowie

W woj. kujawsko-pomorskim Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Salna koło Grudziądza zostali wezwani do trzech młodych łabędzi, które utknęły w głębokim rowie przyrożnym. Funkcjonariuszom udało się uratować zwierzęta.

Łabędzie nie były ranne.
Łabędzie nie były ranne.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Policja otrzymała zgłoszenie o łabędziach, które są uwięzione w głębokim rowie w miejscowości Salno, w czwartek przed godz. 21. Na miejsce wysłano miejscowy zastęp strażaków ochotników.

Gdy strażacy z OSP dotarli nad rów, byli tam już policjanci, którzy zabezpieczali miejsce. W rowie bez wody o głębokości około 1,6 m szamotały się trzy młode łabędzie, które nie mogły się oswobodzić.

Nieoceniona pomoc strażaków

Przybyli na miejsce strażacy wydobyli z rowu łabędzie. Zwierzęta nie były ranne oraz ich zdrowiu nie zagrażało niebezpieczeństwo, w związku z czym strażacy przewieźli je nad pobliskie jezioro.

"Ptaki raźno pomaszerowały do wody. Cała historia zakończyła się pomyślnie" - zaznaczył. mł. bryg. Paweł Korogol w rozmowie z PAP.

Ochrona łabędzia w Polsce

Chociaż łabędź niemy uznany jest za takson najmniejszej troski, w Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Należy pamiętać, że łabędzi nie można dokarmiać chlebem. Niestety chleb spożywany przez długi okres wywołuje u tych ptaków schorzenia układu pokarmowego, które prowadzą do osłabienia i zamarzania.

Łabędź jest roślinożercą, dlatego można mu podawać wyłącznie pokarm roślinny. Urząd Miejski w Piszu zaleca dokarmianie ziarnami kukurydzy, gotowanymi ziemniakami, burakami pastewnymi, marchewką, kapustą, płatkami zbożowymi, otrębami oraz ziarnami zbóż.

Szkoccy hodowcy owiec sięgają po nowego ochroniarzaAFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas