Słonie nadają sobie imiona. Głęboka prawda o łagodnych olbrzymach
Dziecięca piosenka o czterech słoniach ma w sobie ziarenko prawdy. Naukowcy przeanalizowali odgłosy słoni. Okazuje się, że zwracają się do członków stada wydając różne, spersonalizowane dźwięki.
Świat zwierząt nie przestaje zaskakiwać. Naukowcy z USA wraz z badaczami z Afryki odkryli, że słonie nadają sobie imiona.
"Życie zwierząt jest o wiele bardziej wyrafinowane niż nam się wydaje" - stwierdził Michael Pardo, ekolog behawioralny na Uniwersytecie Cornell w Ithaca w stanie Nowy Jork w USA.
Słonie nadają sobie imiona
Naukowiec już od dawna to podejrzewał - słonie znane są ze swoich głębokich, wręcz rodzinnych relacji oraz inteligencji. Wydają też charakterystyczne, głośne dźwięki. Mają całe spektrum wokaliz.
Badacze przypuszczali, że dźwięki to imiona poszczególnych członków stada. Aby się o tym przekonać, Pardo i jego współpracownicy zarejestrowali w latach 1986-2022 odgłosy dzikich samic słoni afrykańskich (Loxodonta africana) i ich potomstwa w Parku Narodowym Amboseli w południowej Kenii oraz w rezerwatach narodowych Samburu i Buffalo Springs w Kenii na północ kraju. Wyniki opublikowano w Nature Ecology & Evolution.
Korzystając z modelowania technik uczenia maszynowego, naukowcy przeanalizowali nagrania 469 odgłosów. W 27,5 proc. analizowanych przypadków model poprawnie zidentyfikował, do którego słonia się zwracano. Jest to znacznie lepszy wynik, niż gdy maszyna analizowała losowy dźwięk.
Następnie naukowcy odtworzyli nagrania 17 słoniom i porównali ich reakcje. Słonie były głośniejsze i szybko zbliżały się do rozmówcy, gdy usłyszały swoje "imię" - konkretny spersonalizowany odgłos. Jest to obiecujący początek.
Nie tylko słonie
Jak się okazuje nie są to jedyne zwierzęta, które wydają spersonalizowane dźwięki, które można uznać za imiona. Wiadomo , że delfiny butlonose (Tursiops truncatus) i papugi pomarańczowoczelne (Eupsittula cancularis) identyfikują się nawzajem, wydając charakterystyczne odgłosy i nawołując się.
Poza ludźmi niewiele zwierząt nadaje sobie imiona. Jednak nie możemy wykluczyć takiej ewentualności, tym bardziej że istnieje wiele gatunków z bogatą wokalizacją.