Płatny urlop na opiekę nad psem i kotem? Zbiórka podpisów pod petycją trwa

Magdalena Mateja-Furmanik

Fundacja Centaurus rozpoczęła zbiórkę pod petycją mającą na celu wprowadzenie płatnych urlopów medycznych dla właścicieli zajmujących się chorymi zwierzętami domowymi. Ich cel to 100 tys. podpisów - na razie zebrali 23 tys.

Pracownik, który byłby nieobecny w pracy ze względu na konieczność nagłej opieki nad zwierzęciem domowym, otrzymałby 100 proc. wynagrodzenia.
Pracownik, który byłby nieobecny w pracy ze względu na konieczność nagłej opieki nad zwierzęciem domowym, otrzymałby 100 proc. wynagrodzenia.123RF/PICSEL

Pies i kot może potrzebować nagłej pomocy medycznej tak samo jak człowiek. Czasem również zdarza się, że zwierzę nie może zostać samo w domu z uwagi na stan zdrowia. Co jednak zrobić, gdy wszyscy domownicy pracują? Wielu pracodawców nie uznaje opieki nad zwierzęciem za wystarczający powód do niestawienia się w pracy. W rezultacie walka o zdrowie pupila wiąże się z ryzykiem utraty zatrudnienia.

Fundacja Centaurus stwierdziła, że zwierzęta są równouprawnionymi członkami rodziny, dlatego, tak samo jak w przypadku dzieci, opiekunom powinien przysługiwać płatny urlop medyczny na opiekę nad nimi.  

Czy kiedykolwiek musiałeś opuścić pracę, ponieważ twój zwierzak był chory? Większość z Nas była w w tej sytuacji - i to jest zawsze trudna decyzja do podjęcia. Czy iść do pracy i ryzykować zdrowie swojego zwierzaka, czy może zostać w domu i stracić dniówkę? Niestety, dla większości z nas wybór jest jasny. Musimy iść do pracy. Ale co by było, gdyby istniała inna opcja? Co by było, gdybyś mógł wziąć płatny urlop na opiekę nad chorym zwierzakiem? To jest właśnie cel naszej petycji. Wierzymy, że zwierzęta powinny otrzymać taką samą opiekę w nagłych wypadkach jak ludzie. Dlatego wszyscy pracownicy powinni mieć zapewniony płatny urlop na opiekę medyczną nad swoim pupilem.

Płatny urlop na zwierzę - kwestie techniczne

Członkowie fundacji podkreślają, że urlop przysługiwałby tylko w pilnych przypadkach, w których zaniechanie natychmiastowej pomocy weterynaryjnej mogłoby zagrażać zdrowiu i życiu zwierzęcia.

Po wizycie pracodawca musiałby otrzymać zwolnienie lekarskie, na którym znajdowałby się dowód pilnej procedury weterynaryjnej. Na tej podstawie pracodawca byłby zobowiązany do wypłacenia takiej samej stawki godzinowej pracownikowi.

Petycję można podpisać tutaj

Źródło: Fundacja Centaurus, Gazeta Wrocławska

Greenpeace: Odra została zatruta na ŚląskuPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas