Odkryli hipnotyzującą jaszczurkę. Wygląda jak obraz van Gogha

Coś pięknego. Co za wspaniałe kolory! - tak zareagowali odkrywcy na widok nowego gekona znalezionego w stanie Tamil Nadu w Indiach. Jego łuski na skórze mienią się tak jak gwiaździsta noc i zmieniają kolory w zależności od kąta, pod którym patrzy się na tego przepięknego gada. Efekt był tak zachwycający, że zwierzę zostało nazwane na cześć holenderskiego malarza Vincenta van Gogha - Cnemaspis vangoghi.

Nowo odkryta jaszczurka przypomina obrazy van Gogha
Nowo odkryta jaszczurka przypomina obrazy van Goghamateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zespół indyjskich badaczy, w skład którego wchodzili Ishan Agarwal, Akshay Khandekar i Tejas Thackeray, natknął się na ten gatunek gekona podczas wyprawy w kwietniu 2022 roku Jaszczurka mierząca zaledwie 3-4 cm długości ma ciało z jasnoniebieskimi plamami. Mienią się one niesamowicie i sprawiają, że zwierzę jest niezwykle piękne. Nic dziwnego, że otrzymało nazwę na cześć Vincenta Van Gogha.

Odkrycie miało miejsce w Ghatach Wschodnich w stanie Tamil Nadu. To rejon południowych Indii uznawany za najbardziej różnorodny w kraju i jednocześnie mało znany. iJuż tylko ta jedna wyprawa w Ghaty oprócz Cnemaspis vangoghi zidentyfikowała inny gatunek pokrewnego gekona o nazwie Cnemaspis sathuragiriensis,. Obydwa gatunki zamieszkują nisko położone lasy liściaste na terenie rezerwatu tygrysów bengalskich Srivilliputhur-Megamalai.

Cnemaspis vangoghi - nowy gatunek gekona z Indii
Cnemaspis vangoghi - nowy gatunek gekona z Indii Khandekar A, Thackeray T, Agarwal IWikimedia

Nowy gekon z Indii wygląda jak obraz Van Gogha

Cnemaspis vangoghi należy do jednego z najliczniejszych rodzajów gekonów, jakie żyją na świecie. Gekony to jaszczurki popularne w wielu krajach tropikalnych, ale także w południowej Europie. Potrafią wspinać się po pionowych powierzchniach czy suficie, ale wbrew temu, co się błędnie uważa, nie używają do tego żadnych przyssawek.

Ich palce pokryte są mnóstwem listków skórnych z małymi haczykami i to one pozwalają gekonom na takie wspinaczki. Dzięki temu wiele gatunków tych gadów jest synantropijnych, czyli żyje w ludzkich domach i miastach. Tam polują na owady, pająki, więc są miler widziane przez mieszkańców krajów choćby takich jak Indie, gdzie mieszka największy z gekonów - toke.

Te listki z haczykami pozwalają też gekonom wspinać się dobrze po skałach i to właśnie robią sprawnie przedstawiciele rodzaju Cnemaspis. Gekony to jedna z najbogatszych w formy rodzina jaszczurek, a tylko do tego rodzaju należy 100 gatunków. Mają smukłe ciała, ręce o długich palcach. Wszystkie zamieszkują południową Azję.

Nowy gatunek Cnemaspis vangoghi żyje na bardzo ograniczonym terenie Ghatów Wschodnim, na wysokości do 400 metrów n. p.m. Nie jest więc zwierzęciem wysokogórskim. Trzyma się pokrytych kamieniami liściastych lasów rezerwatu Srivilliputhur-Megamalai, jest jego endemitem. "Gad Cnemaspis vangoghi został nazwany na cześć holenderskiego malarza Vincenta Van Gogha, ponieważ uderzające ubarwienie nowego gatunku przypomina jeden z jego najbardziej znanych obrazów" - wyjaśnia w earth.com Ishan Agarwal, członek zespołu, który odkrył i opisał nową jaszczurkę.

Ten obraz to "Gwiaździsta noc", jedno z najsłynniejszych dzieł Van Gogha, które jako jedno z nielicznych nie zostało namalowane z natury, ale wyłącznie z pamięci. Obraz prezentowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku był inspiracją książek, wierszy, nawet przeboju Johna lennona. Teraz zainspirował jaszczurkę.

Naukowcy są zdania, że ten indyjski gekon z Ghatów to świetny przykład na mikroendemizm występujący w tych górach, zwłaszcza na większych wysokościach. Oznacza on zróżnicowanie się gatunków na mniejsze, specyficzne dla bardzo niewielkiego ekosystemu formy w randze odrębnego gatunku.

Obraz "Gwiaździsta noc" Vincenta Van Gogha
Obraz "Gwiaździsta noc" Vincenta Van Gogha WikimediaImagesWikimedia
Kochajmy gady. W Polsce jest ich coraz mniejPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas