Nowy dinozaur zupełnie zaskoczył. To prawdziwa rzadkość

Często się zdarza, że ludzie wrzucają wszystkie dinozaury do jednego wora i wydaje im się, że żyły one w tym samym czasie. Tymczasem rządy dinozaurów na świecie to aż 150 milionów lat. Inne gatunki zamieszkiwały Ziemię we wczesnej jurze, inne późnej, inne w kredzie. Stegozaury to zwierzęta, które rozwinęły się pod koniec jury. Ich znaleziska wcześniejsze są bardzo rzadkie. Nowe odkrycie z Chin do nich należy.

Gigantspinozaur - jeden z jurajskich stegozaurów z Chin
Gigantspinozaur - jeden z jurajskich stegozaurów z Chincatmando123RF/PICSEL

Stegozaury to zwierzęta bardzo charakterystyczne, przez to dobrze znane. Sam stegozaur jako jeden z największych gatunków osiągał - bagatela - 9 metrów długości. Miał maleńką głowę i silne ciało pokryte sterczącymi na sztorc płytami ogromnych rozmiarów. Jakby mało było tej zbroi, stegozaur nosił na końcu ogona wielkie kolce, którymi zapewne potrafił wymachiwać i - w razie trafienia - nokautować nawet dużych napastników. Było to zwierzę imponujące, niesamowite i trudne do pomylenia z jakimkolwiek innym dinozaurem czy także gatunkiem współczesnym.

Wielki stegozaur i jego płyty i kolce chroniące ciałomeenna123RF/PICSEL

Przez ponad 150 lat jakie minęły od odkrycia w Stanach Zjednoczonych pierwszego stegozaura wiemy, że ta grupa pokrytych płytami i kolcami dinozaurów rozwinęła się w wiele rozmaitych form na całym świecie. Wszystkie wyglądały podobnie - silne, obłe ciało, mała głowa na wydłużonej siły, uzbrojony ogon i płyty oraz kolce, a różnice sprowadzały się do tego jak owe opancerzenie wyglądało. Niektóre stegozaury miały płyty większe, inne mniejsze, o różnych kształtach. U jednych kolce wyrastały nie tylko z ogona, ale chociażby z barków. Ponadto zwierzęta osiągały rozmaite wielkości i występowały w różnych rejonach świata. Ich szczątki znajdowano nie tylko w Ameryce Północnej, ale również w Europie (Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia), Argentynie, Afryce (Tanzania, Maroko), a krajem o szczególnym bogactwie tych dinozaurów okazały się Chiny.

Tuodżiangozaur, huajangozaur, dżiangdziunozaur czy wuerhozaur pokryty płytami w kształcie prostokątnych klocków to jedne z najbardziej znanych stegozaurów wykopanych na terenie Chin. Duże wrażenie robi też gigantspinozaur opisany w 1992 roku na podstawie szczątków z chińskiej prowincji Syczuan. Ten dinozaur miał imponujące kolce wyrastające z barków. Sterczały one na boki jako dodatkowa ochrona zwierzęcia. Nazwa tego dinozaura jest ciut przesadzona, bo mierzył on 4 metry. Dużo, ale bywały większe stegozaury. Gigantyczne u niego okazują się w zasadzie jedynie owe kolce na ramionach.

Baijinozaur - nowy stegozaur z Chin

I właśnie na terenie, na którym żył 4-metrowy gigantspinozaur znaleziono teraz szczątki kolejnego stegozaura ze środkowej jury, który nazwany został Baiyinosaurus baojiensis. O sprawie donosi "Scientific Reports", który wyjaśnia że zwierzę nazwano na cześć kotliny Baojishan w prowincji Gansu. Tam go znaleziono, to tereny na północ od Syczuanu, w kierunku granicy mongolskiej.

Jura to okres mezozoiku trwający od 205 do 145 milionów lat temu. Baijinozaur żył w środkowej jurze, mniej więcej 165 milionów lat temu. I to jest istotne, bowiem większość stegozaurów, w tym doskonale znany stegozaur z Ameryki Północnej, to zwierzęta późnej jury. Niektóre, aczkolwiek nieliczne z nich mieszkały też na Ziemi we wczesnej kredzie, aby wymrzeć daleko przed katastrofą na linii K-t, kończącą mezozoik i panowanie dinozaurów uderzeniem ciała niebieskiego w Ziemię.

Stegozaury ze środkowej jury to znaleziska bardzo rzadkie, pokazujące jak wyglądały te zwierzęta zanim rozwinęły się w pełni i stały się gatunkami spotykanymi na świecie powszechnie. Znaleziska ze środkowej jury obejmują tylko pięć gatunków, są to: Loricatosaurus z Wielkiej Brytanii, Isaberrysaura z Argentyny, Adratiklit z Maroka oraz Huayangosaurus Bashanosaurus z Chin. Teraz mamy gatunek kolejny. 

Tak mógł wyglądać baijinozaur z ChinUnexpectedDinoLessonWikimedia Commons

To fragmenty szkieletu składające się z z kawałków czaszki, jednego kręgu szyjnego, siedmiu kręgów grzbietowych i jednego kręgu ogonowego. Nie wiemy zatem jak wyglądały płyty i kolce tego gatunku. Może też sterczały z ramion jak u gigantspinozaura? Wiemy, że zwierzę nie było duże, osiągało wielkość człowieka. Wartość tego znaleziska sprowadza się zwłaszcza do tego, że pozwala zdobyć więcej wiedzy na temat wczesnych stegozaurów. Jak mówią badacze, baijinozaur jest gatunkiem przejściowym między wczesnymi tyreoforanami a wczesnymi stegozaurami, które zaczynały się rozwijać w nowe formy i gatunki.

Polscy naukowcy nie mają dobrych wieści. W naszych wodach jest mikroplastikPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas