Niesamowity dinozaur odkryty w USA. Miał rogi niczym słynny bóg

Loki - nordycki bóg, którego w serii filmów "Thor" zagrał Tom Hiddleston, miał na głowie wygięte, wydatne rogi. Podobnie jak dinozaur odkryty w formacji Judith River w Montanie. Ten krewny słynnego triceratopsa zyskał zatem nazwę na część boga Lokiego, a jego odkrycie ogłoszono w czwartek z pompą.

Lokiceratops miał rogi niczym słynny nordycki bóg Loki
Lokiceratops miał rogi niczym słynny nordycki bóg LokiFabrizio Lavezzi © Evolutionsmuseet, Knuthenborgmateriały prasowe

Nowy dinozaur został zidentyfikowany i nazwany przez Josepha Serticha z Uniwersytetu stanu Kolorado i profesora Uniwersytetu Utah Marka Loewena. Nazwali go lokiceratops, czyli "rogi boga Lokiego". Zwierzę rzeczywiście miało finezyjny układ rogów typowych dla dinozaurów rogatych, jakimi były kredowe ceratopsy. Wśród nich - słynny triceratops.

Szczątki tego zwierzęcia odkryto w 2019 r. na farmie w Montanie. Były mocno rozczłonkowane i porozrzucane po okolicy. Udało się jednak odnaleźć wiele kawałków czaszki wraz z kryzą i rogami, a także kręgi, kość kruczą i łopatkę, pas miedniczy i kilka innych fragmentów ciała pozwalających zidentyfikować dinozaura jako jednego z ceratopsów, a nawet odtworzyć jego wygląd. 

Istotnie, rogi na jego głowie układały się wypisz-wymaluj jak u nordyckiego boga Lokiego, którego w serii "Thor", "Avengers" i innych produkcjach Marvela odtwarzał Tom Hiddleston.

Loki123rf123RF/PICSEL

Lokiceratops to bliski krewny triceratopsa, który jest jednym z najsłynniejszych dinozaurów na świecie, łatwo rozpoznawalnym przez wszystkich. Jego krewniak żył jednak w Ameryce Północnej wcześniej, ok. 78 mln lat temu. Był od niego mniejszy. Osiągał niecałe 7 metrów długości przy 9 metrach triceratopsa. 

Nie jest więc prawdą, że lokiceratops to największy przedstawiciel dinozaurów rogatych, ale jest prawdą, że to największy z centrozaurów. To inna podrodzina, do której triceratops nie należał. Ewolucyjne drogi tych dwóch grup dinozaurów rogatych rozeszły się około 83 mln lat temu.

Wspaniała kryza dinozaurów rogatych

Znaleziony w Montanie lokiceratops miał największe rogi na bokach kryzy, jakie kiedykolwiek widziano u dinozaura rogatego. Kryzy u ceratopsów pokrywały ich kark i przednią część ciała, czyli obszary wrażliwe na atak wielkich mięsożerców. Przy takiej kryzie nie mogły one zatopić zębów w karku zwierzęcia. 

A że ceratopsy miały też rogi podobne do nosorożców, mogły się skutecznie bronić. Niewykluczone też, że kryzy przybierały jaskrawe barwy, które służyły do odstraszania rywali z własnego gatunku w walce o terytorium albo do imponowania samicom. Kości kryzy są dobrze ukrwione, więc zapewne były w stanie przybierać wspaniałe kolory.

Lokiceratops to nowy gatunek dinozaura rogategoMuzeum Ewolucji w Maribomateriały prasowe

Lokiceratops żył równocześnie z innymi ceratopsami na tym samym obszarze i w tym samym czasie. Były to wendiceratops, albertaceratops, medusaceratops i judiceratops. To pokazuje jak wielką różnorodność osiągnęły te zwierzęta jeszcze przed pojawieniem się triceratopsa, co miało miejsce około 12 mln lat później.

Odkrycie zwierzęcia ogłoszono w czwartek z pompą jako jedno z ważniejszym odkryć paleontologicznych tego roku i ostatnich lat.

Pranie w pieprzu i aspirynie? To nie żart! Domowe sposoby na czyste ubraniaInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas