Niedźwiedzie w Japonii padają z głodu. Powód jest smutny i zaskakujący

Jakub Wojajczyk

Jakub Wojajczyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Smutny
sad
265
Udostępnij

Szacuje się, że w północnej części Japonii zginęło aż 80 proc. urodzonych w tym roku niedźwiedzi brunatnych z podgatunku Ussuri. Zwierzęta zwyczajnie nie mają co jeść. Nie chodzi niestety o tymczasowy niedobór pożywienia, a o szersze zjawisko, które może mieć wpływ na całą populację. "Sytuacja jest bardzo poważna" - alarmują przyrodnicy.

Podgatunek niedźwiedzi występujący w Japonii mierzy się z ogromnym zagrożeniem. Według służb ochrony środowiska śmiertelność młodych w ostatnich latach może wynosić aż 80 proc. Małe niedźwiadki padają z głodu
Podgatunek niedźwiedzi występujący w Japonii mierzy się z ogromnym zagrożeniem. Według służb ochrony środowiska śmiertelność młodych w ostatnich latach może wynosić aż 80 proc. Małe niedźwiadki padają z głodu123RF/PICSEL

Jak donosi brytyjski dziennik "The Guardian", na półwyspie Shiretoko w północno-wschodniej części wyspy Hokkaido w Japonii zginęło aż 8 na 10 urodzonych w tym roku niedźwiedzi brunatnych z gatunku Ursus arctos lasiotus. Obszar ten jest chroniony przez UNESCO.

Japonia. Małe niedźwiadki umierają z głodu

Na półwyspie żyje ok. 500 osobników niedźwiedzi brunatnych Ussuri. W całej Japonii jest ich ok. 12 tys. Żywią się ssakami, ptakami, insektami oraz rybami i roślinami. To właśnie te dwa ostatnie składniki ich diety powodują, że śmiertelność wśród niedźwiedzi znacznie wzrosła.

Do lokalnych służb ochrony środowiska docierają sygnały o małych niedźwiadkach, które cierpią z głodu i nie mogą nigdzie znaleźć pożywienia. Brakuje przede wszystkim gorbuszy (ryb z rodziny łososiowatych) i żołędzi, które do niedawna stanowiły lwią część menu tych potężnych ssaków.

Ryby od sierpnia do października powinny wpływać z mórz do rzek na tarło. Tam zazwyczaj wyczekują na nie niedźwiedzie, które polują na swoje ulubione gorbusze. Tak się jednak nie dzieje. Temperatura wody w morzu w okolicach Hokkaido jest aż o 5 stopni wyższa niż zwykle, co zaburza naturalne instynkty ryb.

Niedźwiedzie w Japonii zwykle żywią się m.in. rybami z rodziny łososiowatych i żołędziami. Tego pokarmu jednak zaczęło brakować. Winne są zmiany klimatuIUCNwebFlickr

"Sytuacja jest bardzo poważna"

Statystyki połowów rybackich wskazują, że łososiowatych w rzekach Hokkaido może być już nawet ponad 20 razy mniej. "Spośród urodzonych w tym roku niedźwiedzi od 70 do 80 proc. nie przeżyło" - mówi Masami Yamanaka, badacz z Shiretoko Nature Foundation. "Sytuacja jest bardzo poważna".

Kolejnym problemem jest także mniejsza liczba żołędzi. Głodujące niedźwiedzie coraz częściej szukają jedzenia w osadach ludzkich, niszcząc uprawy i zagrażając człowiekowi. Dlatego przez ostatni rok zabito aż tysiąc osobników, co jest największą liczbą w historii.

Jako powód braku pożywienia dla niedźwiedzi i śmierci tak wielu młodych naukowcy wskazują jedną, wspólną przyczynę: zmiany klimatu. To przez nie morze się ociepla, zaburzając tarło ryb i owocowanie dębów.

Spośród urodzonych w tym roku niedźwiedzi od 70 do 80 proc. nie przeżyło. Sytuacja jest bardzo poważna.
Masami Yamanaka z Shiretoko Nature Foundation w rozmowie z "The Guardian"
Niedźwiedzie podchodzą coraz bliżej. Mieszkańcy chcą je odstraszaćPolsat NewsPolsat News
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
122
Super
relevant
39
Hahaha
haha
32
Szok
shock
18
Smutny
sad
49
Zły
angry
5
Lubię to
like
Smutny
sad
265
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na