Najstarsza matka na świecie? 97-letnia samica żółwia powitała młode

97-letnia samica żółwia słoniowego z Galapagos złożyła jaja, z których wykluły się młode, co czyni ją najstarszą matką w obrębie swojego gatunku i być może najstarszą matką na świecie. Żółwie słoniowe znane są ze swojej siły i długowieczności. Są również krytycznie zagrożone.

Żółwie z Galapagos mogą dożyć nawet 300 lat, np. żółw słoniowy widoczny na zdjęciu
Żółwie z Galapagos mogą dożyć nawet 300 lat, np. żółw słoniowy widoczny na zdjęciuAA/ABACAEast News

Ogród zoologiczny w Filadelfii z radością ogłosił, że po raz pierwszy w ponad 150-letniej historii zoo na świat przyszły cztery zagrożone wyginięciem żółwie z Galapagos. To zwierzęta endemiczne dla wyspy Santa Cruz. Na wolności żyje ok. 3,4 tys. osobników, a ich populacja powoli się odradza.

Najstarsza matka żółwia słoniowego

Rodzice - samica Mommy i samiec Abrazzo - to najstarsi mieszkańcy zoo, ich wiek szacuje się na ok. 100 lat. Ponadto Mommy jest postrzegana przez Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów jako jeden z najcenniejszych genetycznieżółwi z Galapagos. Według ekspertów samica ma kluczowe znaczenie w przetrwaniu ga tunku, który jest obecnie klasyfikowany jako krytycznie zagrożony.

Wielki żółw z GalapagosAA/ABACAEast News

Głównymi przyczynami tego stanu rzeczy są: utrata siedlisk, wylesianie, osuszanie i zabudowywania dzikich terenów, wprowadzanie do przyrody inwazyjnych gatunków i bezpośrednie ataki ludzi na żółwie.

Jakby tego było mało, Mommy została prawdopodobnie najstarszą matką w obrębie swojego gatunku, która wyprowadziła lęgi w niewoli. Na razie małe żółwie ważą niecałe 100 gramów - tyle co jajko kurze. Zoo udostępni zwiedzającym możliwość oglądania rodziny z końcem kwietnia.

Mommy przyjechała do zoo w Filadelfii w 1932 r. i jest objęta ochronnym programem Galapagos Tortoise Species Survival Plan. Młode dają nadzieję na utrzymanie ciągłości gatunku. Będą żyć prawdopodobnie ok. 100 lat - szacuje zoo. Od 2023 r. Mommy złożyła w sumie cztery lęgi jaj. Trzy poprzednie lęgi nie zaowocowały potomstwem.

Samice żółwi zazwyczaj składają od 2 do 20 białych i twardych jaj wielkości kul bilardowych, po czym chowają je w wykopanym przez siebie dołku.

Ludzie wytrzebili Galapagos z ogromnych żółwi

W pewnym momencie każda z wysp Galapagos miała swojego własnego, unikalnego, czyli endemicznego żółwia, ale niestety kilka z nich już wyginęło głównie z powodu polowań.

Bezpowrotnie zniknęły zwierzęta z wysp Fernandina, Santa Fe, Rábida, Floreana i Pinta. Żółw z Santa Fe jest znany tylko dzięki szczątkom znalezionym na wyspie.

Żółwie z Galapagos są największym żyjącym gatunkiem żółwi - samce mogą osiągnąć wagę 400 kilogramów. Żółwie spędzają czas głównie wygrzewając się na słońcu.

Naukowcy szacują, że osobniki tego gatunku mogą żyć od 100 do 200 lat. Obecnie wyróżnia się 13 żyjących podgatunków, endemicznych dla siedmiu wysp.

Wojownicze żółwie błotne. Naukowcy przywracają je do natury w PolscePolsat NewsPolsat News