Na siłę chciał zrobić zdjęcie gawry. Potem… strzelił

W mediach społecznościowych pojawił się wpis mężczyzny, który obwieścił światu swoją "przygodę" pod gawrą niedźwiedzia. Miał czekać na niedźwiedzicę, a następnie strzelić ze strachu, aby ją przegonić. O niepokojącej sytuacji, do jakiej doszło pod gawrą niedźwiedzia, powiadomił Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych.

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie wpisu na Facebooku, które odnosiło się do niepokojenia niedźwiedzicy z młodymi
W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie wpisu na Facebooku, które odnosiło się do niepokojenia niedźwiedzicy z młodymiCanva/Facebook/Polskie Parki NarodoweINTERIA.PL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie wpisu na Facebooku, które odnosiło się do niepokojenia niedźwiedzicy z młodymi. Jak wynika z opublikowanego przez Polskie Parki Narodowe postu, mężczyzna posiadający broń zakradł się pod gawrę drapieżnika w celu zrobienia zdjęcia. W międzyczasie przy gawrze pojawiła się niedźwiedzica, a mężczyzna miał oddać dwa strzały, aby ją odstraszyć. Niedźwiedź brunatny podlega w Polsce ochronie ścisłej. Zabronione jest jego niepokojenie.

Zakradł się pod gawrę i strzelił. Powiadomiono służby

Z opisu wynika, że mężczyzna stał pod gawrą i chciał zrobić zdjęcia młodym. "Strasznie mnie korciło, aby je zobaczyć" - napisał.

"Zacząłem nagrywać (...) i zobaczyłem ją z daleka, jak szarżuje w moim kierunku, odrzuciłem aparat i strzeliłem dwa razy" - napisała osoba, której dane są jak na razie nieznane. "Przeżycie życia" - napisał mężczyzna.

Jak podaje portal Polskie Parki Narodowe prowadzony przez Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych, o zajściu powiadomiono odpowiednie służby. "Rodzi się w tym miejscu retoryczne pytanie, jak bezbrzeżna jest bezmyślność ludzka? W dobie internetu, łatwości dostępu do informacji - tak bulwersujące sytuacje wciąż mają miejsce" - napisano na stronie w mediach społecznościowych.

Osoby komentujące wpis na Facebooku liczą na ukaranie sprawcy zajścia, a być może złamania prawa - niedźwiedź to gatunek objęty ochroną ścisłą.

Niedźwiedź brunatny ściśle chroniony

Niedźwiedź brunatny to gatunek występujący w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Żyjące w Polsce drapieżniki (Tatry i Bieszczady) stanowią niewielki fragment populacji karpackiej - szacuje się, że największa populacja karpackiego niedźwiedzia znajduje się w Rumunii.

Niedźwiedzie przebywają zimą w gawrach i w lutym opuszczają legowisko. Niedźwiedź brunatny podlega w Polsce ochronie ścisłej. Oznacza to, że człowiek nie ma prawa ingerować w życie tych zwierząt.

Nie jestem twoim misiem. Dlaczego musimy chronić niedźwiedzie?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas