Masz karmnik i dokarmiasz ptaki? Te gatunki możesz zobaczyć za oknem

Zima to dla ptaków wyjątkowo trudny okres. Możemy pomóc im w przetrwaniu, budując karmnik lub dokarmiając zwierzęta z okna lub balkonu. Ptaki odwdzięczą się nam wówczas częstymi wizytami i niezapomnianymi widokami. Które gatunki nas odwiedzą gdy zostawimy im jedzenie? Przedstawiamy najpopularniejszych gości domowych karmników.

Dokarmianie ptaków zimą może być bardzo wdzięczną pracą. W zamian za nasiona będziemy mogli podziwiać za oknem sceny niczym z najlepszego filmu przyrodniczego
Dokarmianie ptaków zimą może być bardzo wdzięczną pracą. W zamian za nasiona będziemy mogli podziwiać za oknem sceny niczym z najlepszego filmu przyrodniczegoRadosław NawrockiAgencja FORUM

Za oknami zima w pełni, co oznacza trudny czas dla dzikich zwierząt, w tym ptaków. Nie ma nic złego w ich dokarmianiu, o ile robimy to z głową. Trzeba pamiętać, że ptaków nie wolno karmić chlebem ani resztkami z naszych stołów.

Zamiast tego najlepiej przygotować odpowiednie ziarna lub kupić gotowe mieszanki w sklepach. Można także postawić ptakom karmnik, choć powieszenie karmy np. na drzewie czy oknie również zda egzamin.

Odwiedzin jakich ptaków możemy się spodziewać gdy zdecydujemy się je dokarmić? Prezentujemy najpopularniejsze gatunki, które zimą odwiedzają karmniki w Polsce.

Sikorka bogatka

Sikorki to piękne ptaki o charakterystycznych, żółtych brzuchach. Gdy wystawimy dla nich karmę, możemy spodziewać się, że zawitają do nas nie tylko pojedyncze osobniki, ale czasem nawet całe "rodziny" po trzy-cztery ptaki.

Najchętniej spożywane przez sikorki są nasiona roślin oleistych, np. słonecznika. Gatunek ten pożywia się także larwami owadów, owocami oraz wystawianą przez ludzi w ramach dokarmiania ptaków słoniną.

Sikorki uwielbiają nasiona, szczególnie roślin oleistych takich jak słonecznikR. PriemerAgencja FORUM

Wróbel

Innymi niewielkimi ptakami, które lubią odwiedzać siedliska ludzkie w poszukiwaniu pożywienia są też wróble. Ich ulubionym pożywieniem są nasiona, np. owsa czy pszenicy.

Gdy ptaki te zorientują się, że w pobliżu naszego mieszkania mogą coś przekąsić, odwdzięczą nam się częstymi i licznymi wizytami oraz urokliwym, charakterystycznym ćwierkaniem.

Wróble przylatują do karmników całymi stadami. Rozpoznamy je po pięknym ćwierkaniu Adelheid NotheggerAgencja FORUM

Sójka

Innym gatunkiem, który poszukuje pożywienia w miastach jest sójka. Ptaki te wyróżniają się wyjątkowymi, błękitnymi piórami na skrzydłach. Niestety wydawane przez nią odgłosy nie należą do najprzyjemniejszych - przypominają bardziej skrzeczenie niż śpiew.

Co prawda gdy jest ciepło sójki preferują odżywianie się owadami i larwami, ale zimą nie pogardzą pokarmem roślinnym. Preferują żołędzie, orzechy, pączki drzew i inne pochodzące z nich nasiona.

Sójki chętnie odwiedzają miejskie karmniki, odwdzięczając się niezapomnianymi wrażeniami wizualnymiAndrzej SidorAgencja FORUM

Dzięcioł duży

Choć dzięcioły kojarzą nam się przede wszystkim z charakterystycznym odgłosem stukania dziobem, który można usłyszeć w lesie, to zimą spotkamy je także w miastach. Ptaki wędrują wtedy bliżej domostw w poszukiwaniu pożywienia.

Zimą i jesienią, gdy dzięciołom trudniej o owady i larwy wydłubywane z drzew, gatunek ten nie gardzi również nasionami drzew i owocami. Ptaki te chętnie zjadają też wystawianą w karmnikach przez ludzi słoninę.

Dokarmiając ptaki w mieście, możemy spodziewać się nawet wizyty dzięciołaMiracetiWikimedia Commons

Gołąb

Gołębie nie mają wielu zwolenników, ale trzeba mieć świadomość, że wystawiając karmę dla ptaków na naszym oknie może zawitać również ten gatunek. Cieszy się on raczej złą sławą, bo potrafi zanieczyszczać budynki odchodami. Ptaki te przenoszą też wiele chorób.  

Z drugiej strony należy pamiętać, że gołębiom również doskwierają zimowe warunki i nie trzeba ich odganiać od naszego karmnika. Lepiej żeby najadły się wartościową karmą niż np. buszowały po śmietnikach, rozrzucając dookoła odpady. 

Gołębie nie mają dobrego PR-u, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby je także dokarmiać zimą. Pamiętajmy tylko o odpowiednim pożywieniu dla ptaków123RF/PICSEL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas