Kontrowersyjne wideo znad Bałtyku. "Rekin lub kawałek plastiku"

Od kilku dni w mediach można przeczytać o nagraniu rzekomo przedstawiającym rekina pływającego w Bałtyku. Na kilkunastosekundowym wideo widać coś, co przypomina wystającą z morza płetwę. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie ze specjalistami. Wbrew obrazowi kreowanemu przez portale internetowe, nie można jednak potwierdzić, że na filmie rzeczywiście nagrano rekina.

Wszystko zaczęło się od nagrania opublikowanego w niedzielę przez lokalny kołobrzeski portal e-kg. Film nagrała czytelniczka serwisu podczas spaceru po jednej z plaż w Kołobrzegu. "Rekinek w Bałtyku?" - napisali w mediach społecznościowych pracownicy portalu, zamieszczając wideo z czymś, co rzeczywiście przypomina wystającą z wody płetwę.

Rekin w Bałtyku? "To może być kawałek plastiku"

Nagranie szybko podchwyciły lokalne i ogólnopolskie media internetowe. "Przerażające wideo z polskiego kurortu. To prawdopodobnie rekin" - pisze Wirtualna Polska. "Rekin w Bałtyku. Drapieżną rybę uchwycono na nagraniu" - podaje Wprost. "Rekin w Bałtyku? Do sieci trafiło niepokojące wideo" - opisuje Onet.

Reklama

Żaden z serwisów nie skontaktował się ze specjalistami, którzy mogliby potwierdzić prawdziwość nagrania. Media powielają jedynie niezwiązaną z tym konkretnym filmem wypowiedź o rekinach w Bałtyku.

 - Z 13-sekundowego filmiku nie wynika, gdzie został on zrobiony. Jego jakość jest taka, że to może być rekin, a może też być kawałek plastiku - wskazuje w rozmowie z Zieloną Interią Grażyna Niedoszytko, rzeczniczka Akwarium Gdyńskiego.

- Na pytanie, czy filmik przedstawia rekina pływającego w Bałtyku, odpowiadamy: nie mamy pojęcia - mówi ekspertka. Podkreśla jednocześnie, że wcale nie oznacza to, że w naszym morzu nie pływają rekiny. Wręcz przeciwnie. Występują w nim aż trzy gatunki tych drapieżnych ryb.

W naszym morzu zdarzają się rekiny

- Trudno powiedzieć, patrząc na to nagranie, czy to jest rekin, i czy to jest w Bałtyku. Może to być jednak rekin, ponieważ mamy trzy gatunki rekinów, które tu bywają: koleń pospolity, rekinek psi i żarłacz  śledziowy - mówi Grażyna Niedoszytko.

Rekiny te na co dzień nie żyją w polskim Bałtyku, ale wpływają do naszej części morza. - Nie występują w polskiej strefie, ale wpływają do niej, tak jak zdarza się to morsom i wielorybom - wyjaśnia ekspertka.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rekin | Bałtyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy