Kabaret Moulin Rouge rezygnuje z węży. Wszystko przez aktywistów

Przedstawiciele słynnego kabaretu Moulin Rouge poinformowali we wtorek, że grupa zrezygnowała z przedstawienia z wężami, które pokazywano od lat. Decyzja ma związek z naciskami ze strony grup aktywistów walczących o prawa zwierząt.

article cover
Agencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Słynny kabaret Moulin Rouge poinformował, że nie będzie już wystawiał przedstawienia, podczas którego akrobatka zanurzała się w basenie wraz z dwoma wężami
Słynny kabaret Moulin Rouge poinformował, że nie będzie już wystawiał przedstawienia, podczas którego akrobatka zanurzała się w basenie wraz z dwoma wężamiVincent Isore / Zuma Press / ForumAgencja FORUM

Kierownictwo słynnego kabaretu już w marcu zapowiedziało, że zaprzestanie pokazywania przedstawień, podczas których węże są wrzucane do akwarium wypełnionego wodą wraz z akrobatką. Były to gatunki, które nie są przystosowane do życia w ekosystemach wodnych.

Paryż. Moulin Rouge bez węży

Kabaret Moulin Rouge ogłosił, że "zaprzestaje numeru z wężami od wtorku, 9 maja w związku z poczynionymi zobowiązaniami". Wcześniej grupa zadeklarowała, że do 2024 . skończy z wystawianiem jakichkolwiek przedstawień, w których wykorzystuje się zwierzęta.

Decyzja powstałego w 1889 r. kabaretu jest ukłonem w stronę władz Paryża i aktywistów. Alarmowali oni, że zanurzanie w wodzie węży, które na co dzień nie żyją w ekosystemach wodnych, jest okrucieństwem.

Walczący o prawa zwierząt twierdzą, że podczas przedstawienia widywali jak węże próbowały utrzymać głowy nad wodą. Dwa gatunki wykorzystywane w tym celu - południowoazjatycki pyton siatkowy i pyton tygrysi - są chronione i żyją na lądzie. Moulin Rouge zostało o tym upomniane przez biuro burmistrza Paryża.

Aktywiści we Francji chcą zakazu wykorzystywania zwierząt

Decyzja została podjęta przez kabaret po zaciętej kampanii aktywistów, w ramach której pisali oni petycje i przeprowadzali demonstracje. "To historyczna decyzja", która "zbliża nas do odpowiedniego kierunku, aby skończyć z ubezwłasnowolnieniem zwierząt we Francji" - powiedział Amandine Sanvisens z organizacji Paris Animaux Zoopolis.

W ubiegłym roku przedstawiciele Moulin Rouge poinformowali w rozmowie z dziennikiem "Le Parisien", że "nigdy nie traktowali i nie będą traktować źle zwierząt".

oprac. Jakub Wojajczyk

Sprzątanie paryskiego kanału. „To podwodne złomowisko”AFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas