Jest ratunek dla raf koralowych. Z odsieczą nadciągają... odchody

Tropikalne rafy koralowe to dzisiaj jedne z najbardziej zagrożonych na zniszczenie ekosystemów na świecie. Zarazem to ekosystemu niezwykle ważne dla naszego życia i równowagi przyrodniczej Ziemi. Szybko ocieplająca się planeta zagraża przetrwaniu wielu raf. Dla niektórych z nich nadchodzi jednak nieoczekiwany ratunek. To ptaki.

Rafa koralowa niedaleko wyspy Tatawa w Indonezji
Rafa koralowa niedaleko wyspy Tatawa w IndonezjiBios PhotoEast News

Ptaki nie są mieszkańcami raf koralowych. Nawet ptaki morskie spędzające sporą część życia na otwartym morzu nie pojawiają się w ich okolicach zbyt często. A jednak to ta gromada może się okazać szansą dla raf na przetrwanie. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Lancaster wykazało, że obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców na tych rafach ponad dwukrotnie.

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził także eksperymenty, które wykazały, że taki przyspieszony przez ptaki rozrost rafy koralowe może zapobiegać zgubnemu dla koralowców procesowi blaknięcia. Koralowce blakną, stają się białe i martwe, a powodem tego jest poodnoszenie się temperatury morza w efekcie zmian klimatycznych. Badania pokazały, że rafa koralowe w obecności ptasich kolonii regeneruje się nawet 10 miesięcy szybciej niż tam, gdzie się one nie gnieżdżą. 

Ptaki dostarczają guano. Ono pomaga rafom

Kluczem są - rzecz jasna - odchody tych morskich ptaków, czyli guano. To surowiec poszukiwany także przez ludzi, którzy wydobywają ptasie odchody np. na pacyficznych wybrzeżach Ameryki Południowej. Okazuje się, że guano pomaga także koralowcom. Składniki odżywcze diety morskich ptaków, a pochodzące głównie z ryb i głowonogów, mają zbawienny wpływ na rafy. Część z tych odchodów oddawanych jest przez ptaki bezpośrednio do oceanu, ale szczególnie cenne są te spływające wraz z deszczem i przypływem ze skał, na których się gnieżdżą. To one zasilają wzrastające na płyciznach rafy koralowe.

- Ta szybsza regeneracja koralowców może mieć kluczowe znaczenie, ponieważ średni czas pomiędzy kolejnymi blaknięciami raf wynosi już niespełna sześć lat, w porównaniu z 27 latami przed półwieczem - mówi dr Casey Benkwitt z Uniwersytetu w Lancaster i główny autor badania, cytowany przez phys.org. Niestety, kolonie morskich ptaków także cierpią z powodu zmian klimatycznych, znikania zasobów morskiego pożywienia, zanieczyszczenia wód i nękających kolonie szczurów.

Wyniki badania przedstawiono w artykule "Ptaki morskie zwiększają odporność rafy koralowej" opublikowanym w czasopiśmie "Science Advances".

Szklane pułapki. Jak przeciwdziałać wypadkom ptaków w miejskiej przestrzeni?Polsat News

 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas