Budowali kompleks rekreacyjny. Wtedy kierownik budowy coś dostrzegł

Wyglądał jak płaski kamień, ale miał na sobie nietypowy wzór. Dla kogoś, kto nigdy nie widział zębów słonia czy mamuta to znalezisko mogło nie nasunąć skojarzeń w prehistorią. Na szczęście kierownik budowy kompleksu rekreacyjnego w Szerzynach koło Tarnowa zareagował i wstrzymał prace. Tajemniczy kawałek skały trafił w ręce naukowców.

Mamut włochaty zamieszkiwał zwłaszcza tereny południowej Polski
Mamut włochaty zamieszkiwał zwłaszcza tereny południowej PolskiMarek BazakEast News

Tajemniczy wzór na tym nietypowym kamieniu okazał się bowiem rysunkiem typowym dla zębów trzonowych mamuta włochatego. Leżący od tysięcy lat w ziemi ząb został wykopany przez koparkę podczas prac przy budowie kompleksu rekreacyjnego w Szerzynach pod Tarnowem. Jak donosi "Gazeta Krakowska", koparka nieco uszkodziła ząb, ale kierownik budowy szybko zareagował. Znalezisko wydobyto w ziemi i trafiło w ręce specjalistów.

Nie zostanie jednak zabrany. Wieś Szerzyny jest dumna ze znaleziska i na wniosek wójta ząb zostanie w jej posiadaniu. Zgodziła się na to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Po zbadaniu i zakonserwowaniu będzie pokazywany we wsi jako miejscowa atrakcja, która odtąd będzie wyróżniała Szerzyny. Wójt ma na niego już nawet kilka pomysłów, w każdym razie wieś może zbudować rozpoznawalność na bazie tego, że ma swojego mamuta.

Mamuty włochate żyły w czasie największych mrozów
Mamuty włochate żyły w czasie największych mrozówBridgeman ImagesEast News

Mamut włochaty -olbrzym epoki lodowcowej

Mamut włochaty pojawił się na świecie 250 tysięcy lat temu, a wymarł kilka tysięcy lat temu - ostatnie osobniki zachowały się na Wyspie Wrangla u brzegów Alaski. Ram reliktowe populacje tych trąbowców mogły żyć nawet 4 tysiące lat temu, czyli całkiem niedawno. Było to zwierzę typowe dla epoki lodowcowej, gdy przemierzało tundrę Eurazji, a potem także Amertki Północnej, do której mamuty włochate dotarły przez pomost lądowy Beringii.

Mamuty włochate wykopywano zwłaszcza w południowej Polsce. Tam, gdzie kończyła się ściana lodowca.

W Polsce największe nagromadzenie szczątków mamuta włochatego odnaleziono w 1967 roku na wzgórzu św. Bronisławy w Krakowie. W grudniu informowaliśmy o niezwykłym znalezisku ponad 100 zabitych i poćwiartowanych przez ludzi mamutów odnalezionych u podnóża Kopca Kościuszki w Krakowie. To najbardziej spektakularne przykłady znalezisk, które wskazują na to, że mamuty włochate wykopywano zwłaszcza w południowej Polsce. Tam, gdzie kończyła się ściana lodowca.

Mamut włochaty był potężnym zwierzęciem. Spokrewniony najbliżej ze słoniem indyjskim, osiągał nawet ponad 3 metry wysokości i 5-6 ton wagi. Pokrywało go grube futro w buro-rudym kolorze, a zakręcone ciosy mierzyły nawet 5 metrów długości.

Ząb mamuta odkryty na Podkarpaciu. Wiek: około 25000 lat
Ząb mamuta odkryty na Podkarpaciu. Wiek: około 25000 latMarek BazakEast News
Zagrożone polskie rośliny. Powstała specjalna księgaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas