Bali. Nie żyje olbrzymi kaszalot. To już trzeci w tym miesiącu

17-metrowy kaszalot zmarł po tym jak ocean wyrzucił go na brzeg na Bali - poinformowali strażnicy zajmujący się ochroną środowiska. To już trzeci taki przypadek na indonezyjskiej wyspie w ciągu ok. tygodnia.

Na wyspie Bali w Indonezji znaleziono martwego kaszalota. To już trzeci wieloryb, którego morze wyrzuciło na brzeg w przeciągu niewiele ponad tygodnia
Na wyspie Bali w Indonezji znaleziono martwego kaszalota. To już trzeci wieloryb, którego morze wyrzuciło na brzeg w przeciągu niewiele ponad tygodniaANADOLU AGENCYGetty Images

Samiec kaszalota został znaleziony w pobliżu plaży Yeh Leh w regionie Jembrana na zachodzie Bali w sobotę po południu. "Próbujemy wyciągnąć ciało na brzeg, żeby łatwiej było przeprowadzić sekcję zwłok. Następnie ciało zakopiemy" - poinformował Permana Yudiarso, lokalny przedstawiciel służby ochrony środowiska i rybołówstwa.

Bali. Rajska wyspa jest śmiertelna dla wielorybów

W kwietniu to już trzeci przypadek gdy morze na Bali wyrzuca na brzeg wieloryba. W środę 18-metrowy kaszalot osiadł na mieliźnie w regionie Klungkung na wschodnim wybrzeżu wyspy.

Wcześniej na plaży w mieście Tabanan znaleziono 11-metrowego, ważącego ponad dwie tony płetwala Bryde'a. Ciało było już w zaawansowanym stanie rozkładu.

Permana Yudiarso powiedział, że pierwsze podejrzenia odnośnie przyczyny śmierci znalezionego w sobotę kaszalota padły na chorobę, "podobnie jak w przypadku wieloryba znalezionego kilka dni wcześniej". "Ciało wyglądało na wychudzone i schorowane" - dodał ekspert.

Na wyniki badań próbek pobranych podczas sekcji trzeba będzie poczekać co najmniej trzy tygodnie. Służby pracujące na miejscu odnotowały krwawienia w płucach wieloryba, a jego śledziona była wypełniona płynem.

To nie pierwszy raz gdy na Bali ocean wyrzuca na brzeg wieloryba. W ich żołądkach często znajdowany jest plastik
To nie pierwszy raz gdy na Bali ocean wyrzuca na brzeg wieloryba. W ich żołądkach często znajdowany jest plastikANADOLU AGENCYGetty Images

To plastik zabija wieloryby w Indonezji?

Policja otoczyła miejsce odnalezienia ssaka, aby zapobiec kradzieży mięsa i innych części ciała zwierzęcia.

W 2018 r. w Indonezji znaleziono martwego kaszalota, który miał w żołądku ponad 100 plastikowych kubków i 25 reklamówek. Rozgorzała wówczas dyskusja na temat problemu ze śmieciami na południowoazjatyckim archipelagu, który jest znany jako atrakcja turystyczna.

Indonezja jest drugim po Chinach krajem, który produkuje najwięcej odpadów zanieczyszczających morza i oceany na świecie.

oprac. Jakub Wojajczyk

Recykling materiałów budowlanych. Atrium International przykładem ekologicznej rozbiórki SCP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas