Albatrosy mają niezwykłą zdolność. "Pożyczyły" ją od nietoperzy

Badacze od dawna zastanawiają się, w jaki sposób zwierzęta nawigują na dużych odległościach, zwłaszcza nad oceanami. Teraz odkryli, że albatrosy w swoich podróżach wykorzystują infradźwięki. To upodabnia ptaki do nietoperzy - z tą jednak różnicą, że latające ssaki korzystają z ultra-, a nie infradźwięków.

Albatrosy mogą pokonywać setki kilometrów w poszukiwaniu pożywienia. Pomagają im infradźwięki?
Albatrosy mogą pokonywać setki kilometrów w poszukiwaniu pożywienia. Pomagają im infradźwięki?pilipenkod123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Naukowcy z University School of Environmental Sciences odkryli, że albatrosy w wędrówkach wykorzystują "głośne" infradźwięki mikrobaromowe - są to infradźwięki o częstotliwości około 0,2 Hz. Zazwyczaj tego rodzaju dźwięki tworzone są przez fale na oceanie i mogą rozprzestrzeniać się na tysiące kilometrów w atmosferze.

Badacze ujawniają niezwykłą cechę ptaków

W swoich badaniach specjaliści posłużyli się trackerami GPS, dzięki czemu określili trasy lotu 89 albatrosów, które rozmnażały się na archipelagu Wysp Crozet na południowym Oceanie Indyjskim. Morskie wyprawy ptaków trwały nawet miesiąc.

Następnie opracowano specjalne wymodelowane mapy akustyczne, które pokazywały rozłożenie infradźwięków mikrobaromowych na oceanie. Kolejnym krokiem było nałożenie tras zwierząt na ten model.

Okazało się, że albatrosy orientują się w kierunku obszarów, z których dochodzą wspomniane wcześniej "głośne" infradźwięki mikrobaromowe. Badacze sugerują, że zwierzęta mogą dostrzegać te szczególne dźwięki i reagować na nie.

(A) Schemat ilustrujący podejście analityczne (B) Wykres statycznego mikrobaromowego krajobrazu infradźwiękowego (0,06 do 1,1 Hz) z perspektywy żerującego albatrosa
(A) Schemat ilustrujący podejście analityczne (B) Wykres statycznego mikrobaromowego krajobrazu infradźwiękowego (0,06 do 1,1 Hz) z perspektywy żerującego albatrosaGillies N. et al., 2023. Albatross movement suggests sensitivity to infrasound cueas at sea. Proceedings of the National Academy of Sciences. DOI: 10.1073/pnas.2218679120/Open Accessmateriały prasowe

Jak powiedziała dr Natasha Gillies z University’s School of Environmental Sciences: "Sposób, w jaki zwierzęta nawigują i szukają zasobów w dużych skalach przestrzennych przekraczających 100-1000 km, ma fundamentalne znaczenie w ekologii. W przypadku zwierząt morskich, takich jak ptaki morskie, to pytanie jest szczególnie intrygujące ze względu na ograniczoną dostępność informacji wizualnych, co oznacza, że w ruchu muszą brać udział inne bodźce".

Dodaje także: "Zaproponowano, że ptaki morskie mogłyby wykorzystywać infradźwięki, aby pomóc sobie w poruszaniu się po ogromnych obszarach pozbawionego cech charakterystycznych środowiska oceanicznego, nad którymi przelatują w celu zdobycia pożywienia".

Nasze wyniki stanowią pierwszy dowód na wrażliwość albatrosów na infradźwięki w kontekście ruchu
dr Natasha Gillies z University’s School of Environmental Sciences

Z kolei dr Samantha Patrick podsumowała: "Tylko dzięki takiej interdyscyplinarnej nauce, która łączy naukowców z różnych dziedzin, możemy osiągnąć tak nowe i ekscytujące spostrzeżenia".

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences.

Albatrosy są jak nietoperze?

Nietoperze wykorzystują echolokację w poruszaniu się i zdobywaniu jedzenia. Zwierzęta te wysyłają ultradźwięki, które odbite od zdobyczy, czy przeszkody wracają jako echo. Ultradźwięki są to fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, byśmy mogli je usłyszeć i charakteryzują się małymi długościami fal.

Natomiast częstotliwość infradźwięków jest za niska, aby usłyszał je człowiek. Infradźwięki odznaczają się bardzo dużą długością fali i mogą rozchodzić się na znaczne odległości. Upraszczając, nietoperze i albatrosy "pod względem dźwięków znajdują się na dwóch przeciwnych biegunach".

Udany sezon na ogródkach działkowychPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas