We Wrocławiu powstał wyjątkowy dom. Chętni zamieszkają z bezpańskimi psami

Po trwającym prawie rok remoncie we Wrocławiu otwarto Dom dla Skrzywdzonych Zwierząt. To w Polsce projekt przełomowy - w budynku będą mieszkać psy, a wraz z nimi - opiekunowie. Niedawno przeprowadzono rekrutację dla takich osób. Doświadczonym w życiu z człowiekiem czworonogom będzie łatwiej potem znaleźć stały dom.

Wolontariusze z Wrocławia kupili dom, który będzie przeznaczony przede wszystkim do socjalizacji zwierząt. Opiekunowie wynajmują tam pokoje, a przy okazji przystosowują psy do życia z człowiekiem
Wolontariusze z Wrocławia kupili dom, który będzie przeznaczony przede wszystkim do socjalizacji zwierząt. Opiekunowie wynajmują tam pokoje, a przy okazji przystosowują psy do życia z człowiekiem123RF/PICSEL

W dzielnicy Maślice we Wrocławiu powstał Dom dla Skrzywdzonych Zwierząt. Będzie to dom socjalny dla uratowanych psów, a w przyszłości być może również kotów, w którym można zostać opiekunem tymczasowym - wyjaśnia Urząd Miasta Wrocław.

Wrocław. Powstał Dom dla Skrzywdzonych Zwierząt

"Pomysł wziął się z naszych doświadczeń związanych z adopcją zwierząt. Wiemy, że największą szansę na adopcję mają zwierzęta zsocjalizowane, które żyją w normalnych, domowych warunkach" - tłumaczy Patrycja Starosta, Grupa Ratuj, która odpowiada za ten pomysł.

"Ciągle brakuje nam tych domów tymczasowych. Jesteśmy uzależnieni od ludzi, którzy je nam udostępniają. Chcieliśmy mieć pewne miejsce we Wrocławiu, które będzie prawdziwym domem dla zwierząt" - dodaje Patrycja Starosta.

Dlatego Grupa Ratuj kupiła dom we Wrocławiu przy ul. Rędzińskiej i przez rok remontowała go z pomocą wolontariuszy. Pieniądze zbierano w różnego rodzaju akcjach i zbiórkach. Wysiłek zakończył się sukcesem. "Dziś możemy powiedzieć, że się udało" - mówi Patrycja Starosta.

Przygotuj psa do normalnego życia. Jest kilka warunków

W Domu dla Skrzywdzonych Zwierząt są trzy, w pełni wyposażone, 20-metrowe pokoje. Opiekunowie mogą w nich zamieszkać i zajmować się psami po przejściach. Celem jest to, aby takie zwierzę nauczyło się na nowo żyć z człowiekiem i dzięki temu szybciej trafiło do adopcji.

Osoby, które zechcą zamieszkać z wymagającymi opieki zwierzętami będą prowadzić normalny tryb życia - pracować, uczyć się czy odpoczywać. Do tego będzie im powierzony pies, którym muszą się opiekować. Trzeba go zsocjalizować, czyli wprowadzić w świat ludzi. Na tym właśnie polega dom tymczasowy.

Dla opiekunów jest kilka warunków, które trzeba spełnić. Muszą wprowadzić się do domu na co najmniej rok. Trzeba też płacić za wynajem pokoju - ok. 700-800 zł. "Zyskujesz znacznie na kosztach najmu, a jedyne czego od Ciebie wymagamy, to opieki nad powierzonym psem i uprzejmości dla współlokatorów" - zachęcała Grupa Ratuj.

"Podglądacze przyrody". Polski zimorodek to mistrz polowaniamateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas