Powinniśmy myć zęby psu przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jak to zrobić?
Magdalena Mateja-Furmanik
W kraju, w którym wciąż standardem jest trzymanie psa na łańcuchu i karmienie go resztkami ze stołu, mycie mu zębów brzmi jak science-fiction. Jednak zdaniem weterynarzy nasz czworonóg powinien mieć myte zęby nawet dwa razy w tygodniu dla zachowania zdrowia jamy ustnej, która w dużej mierze przekłada się na zdrowie całego organizmu.
W rozmowie z denik.cz weterynarz Radek Palán z Centrum Opieki Weterynaryjnej konfrontuje się z przeświadczeniem, zgodnie z którym psu nie trzeba myć zębów.
Przypomnijmy, że dopiero w XIX wieku pojawiła się wiedza na temat wpływu bakterii na zdrowie. Chociaż istnienie samych bakterii zostało potwierdzone już w XVII wieku, dopiero dwa stulecia później powstała nauka zwana mikrobiologią.
W związku z nowymi odkryciami, które później miały się przełożyć na ogromny wzrost długości życia, inteligencja prowadziła kampanie informujące o konieczności zachowania higieny. W niektórych kręgach było to jednak bardzo trudne. Jak podaje Andrzej Chwalba w "Historii Polski 1795-1918" w kontrze do zabiegów intelektualistów rozpowszechniło się powiedzenie "wilk zębów nie myje a żyje".
Miejmy nadzieję, że w tym przypadku nie będzie podobnie.
Problemy psów z zębami
Podobnie jak my, psy mają problemy z zębami, które stale są atakowane przez bakterie, mogące doprowadzić do wielu chorób. Jak pokazują statystyki, nawet 85 proc. psów w wieku powyżej trzech lat cierpi na problemy z zębami. Na podatność na problemy z zębami duży wpływ ma wielkość psa. Większe psy statystycznie mają więcej problemów z uzębieniem ponieważ częściej ścierają zęby, gryząc przedmioty, co częściowo pomaga usunąć płytkę nazębną.
Psy, które całe życie spędzają na łańcuchu, mają również bardzo często problemy z zębami. Wolontariusze, którzy odbierają takie zwierzęta interwencyjnie, bardzo często stykają się z tym, że psiak ma całkowicie zgniłe dziąsła.
Jak często należy myć zęby psa i jakimi narzędziami?
Zdaniem weterynarza Radka Palána najlepiej myć zęby co najmniej dwa razy w tygodniu. Zdecydowanie najlepszym narzędziem jest zwykła szczoteczka do zębów dla człowieka, która z pewnością pozwoli dobrze i usunąć płytkę nazębną. Sprzedawane są również szczoteczki do zębów dedykowane psom, jednak te ludzkie sprawdzą się równie dobrze.
W okresie między myciami warto kupić psu przysmaki dentystyczne, które wspomagają higienę pyska. Podczas gryzienia takiego przysmaku, który ma wysoką porowatość, pies ściera kamień nazębny. Nie zastąpi to jednak dokładnego mycia szczoteczką do zębów.
Nieprzyjemny zapach z pyska psa
Ciężki zapach z pyska psa jest rzeczą naturalną. Aby go zupełnie wyeliminować, musielibyśmy myć zęby po każdym posiłku psa, co również nie jest wskazane.
Jeśli zapach jest cuchnący, może być objawem choroby żołądka lub nerek. Jeśli będzie utrzymywał się dłużej, warto skonsultować się z weterynarzem.
Źródło: denik.cz