Pięć najważniejszych czynników, które wpływają na zdrowie psa

Magdalena Mateja-Furmanik

Badania przeprowadzone w ramach Dog Aging Project - najbardziej ambitne przedsięwzięcie, którego celem jest ustalenie czynników związanych z lepszym zdrowiem i długowiecznością psów, odsłoniły ciekawe rezultaty. Okazuje się, że ludzie mają z nimi dużo wspólnego.

Przytulanie psów może być dla nich stresujące. Tak samo jak kontakt z człowiekiem, który spożywał alkohol
Przytulanie psów może być dla nich stresujące. Tak samo jak kontakt z człowiekiem, który spożywał alkohol123RF/PICSEL

Najnowsze badanie zostało opublikowane w maju na łamach czasopisma Evolution, Medicine, and Public Health. Jego celem było znalezienie aspektów środowiska domowego psa, które były najsilniej związane z jego ogólnym stanem zdrowia. Aby to zrobić, naukowcy przeanalizowali dane ankietowe od ponad 21 tys. właścicieli.

Pięć najważniejszych czynników

Naukowcom udało się zidentyfikować pięć czynników, które mają największy wpływ na zdrowie psów. Należą do nich

  • stabilność zamieszkania; 
  • dochód rodziny;
  • wiek właściciela;
  • czas spędzany z dziećmi; 
  • czas towarzyski spędzony z innymi zwierzętami 

Naukowcom udało się ustalić, że psy, które często zmieniały miejsce zamieszkania i których właściciele nie mieli stabilności finansowej, częściej miały gorsze zdrowie niż inne badane zwierzęta. Jednocześnie towarzystwo innych zwierzętami wiązało się z lepszym zdrowiem.

Pieniądze to nie wszystko

Co ciekawe, wpływ wszystkich czynników nie był równy. Szacuje się, że więzi społeczne mają wpływ na zdrowie pięć razy większy niż czynniki finansowe.

Autorom badania udało się również ustalić, że psy żyjące w bogatszych domach mają więcej chorób. Może to jednak wynikać z faktu, że częściej są zabierane do weterynarza.

Okazało się również, że duża ilość czasu spędzana z dziećmi była negatywnie powiązana ze zdrowiem psów. Zdaniem naukowców nie oznacza to, że dzieci mają zły wpływ na psy, lecz z tego, że rodzice mają mniej czasu na czworonoga, jeśli zajmują się swoją pociechą. 

Ograniczenia badania

Autorzy podkreślają, że badanie ma pewne słabości. Przede wszystkim wyniki opierają się na subiektywnych doświadczeniach właścicieli psów. Oznacza to, że wiele chorób mogło nie zostać zdiagnozowanych i właściciel o nich nie wiedział, dlatego nie mógł podać w ankiecie. 

Mimo to, można wysnuć wniosek, że posiadanie stabilnego domu jak i obecność zwierzęcych przyjaciół wpływa pozytywnie na zdowie psa. 

Źródło: Gizmodo

"Mam obowiązek reagować, kiedy klient kopnie psa"INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas