Jakie psy są małe i nie rosną? Rasy najlepsze do mieszkania

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Osoby mieszkające w bloku nie muszą rezygnować z radości, jaką niesie posiadanie psa. Jest wiele ras niewielkich czworonogów, które spokojnie zmieszczą się w mieszkaniu. One również są świetnymi kompanami, a niewielki metraż i brak ogrodu w ogóle im nie przeszkadza. Jakie rasy psów najlepiej sprawdzą się do mieszkania?

Yorkshire terrier to pies, który idealnie nadaje się do mieszkania.
Yorkshire terrier to pies, który idealnie nadaje się do mieszkania.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jakie małe psy nadają się do mieszkania w bloku?

Szukając idealnego psa do bloku warto wziąć pod uwagę przede wszystkim metraż mieszkania. Choć większość psich aktywności rozgrywa się podczas spaceru, to jednak zbyt mała powierzchnia może uniemożliwić późniejszy odpoczynek pupilowi.

W mieszkaniu musi być miejsce na posłanie, miski, czasem nawet klatkę kennelową. Dlatego szukając kompana warto rozważyć rasy psów małych.

Szpic miniaturowy pomeranian 

To najmniejszy przedstawiciel rodziny szpiców. Wyglądem przypomina misia, a charakter ma radosny i ciekawski. Ten malutki piesek potrzebuje dużo bliskości i czasu z człowiekiem, dlatego z pewnością nie będzie szczęśliwy podczas samotnych godzin. Natomiast niewielki metraż mieszkania nie powinien stanowić problemu - dorosły Pomeranian waży do 3,5 kg, a większość czasu prawdopodobnie będzie spędzał za kolanach swojego opiekuna.

Pomeraniany są bardzo rodzinne. Te malutkie pieski bardzo szybko przywiązują się do właściciela i są lojalnymi towarzyszami.
Pomeraniany są bardzo rodzinne. Te malutkie pieski bardzo szybko przywiązują się do właściciela i są lojalnymi towarzyszami.123RF/PICSEL

Pudel miniaturowy

Pudle kojarzone są głównie z fantazyjnymi fryzurami. Takie czesanie nie jest jednak koniecznością, a możliwością, natomiast psa wyróżnia również wiele niezwykłych cech. Pudle są zaklasyfikowane do grupy psów towarzyszących. Oznacza to, że chętnie spędzają czas z właścicielem i mają przyjazne usposobienie. Pudla, na tle innych ras z tej grupy, wyróżnia niezwykła inteligencja. Dzięki niej jest nie tylko doskonałym przyjacielem, ale również chętnie się uczy nowych komend.

Pudel miniaturowy.
Pudel miniaturowy.

Chihuahua

Wymieniając malutkie rasy psów, nie można pominąć Chihuahuy. Meksykański czworonóg słynie właśnie z tego, że jest najmniejszy na świecie. Pieski tej rasy osiągają wagę od 1,5 do maksymalnie 3 kg i zazwyczaj cieszą się długim (aż do 20 lat!) życiem. Mimo niewielkich rozmiarów chihuahuy są aktywne i chętnie uczą się nowych komend. Nie potrzebują wiele miejsca, a ich mikro posłanko z pewnością zmieści się nawet w kawalerce w bloku!

Chihuahua.
Chihuahua.

Cavalier King Charles Spaniel 

Ta rasa jest nieco większa niż poprzednie, dorosły pies może ważyć do 8 kg. Jednak również odnajdzie się w mieszkaniu. To bardzo wrażliwe pieski, które potrzebują łagodnego podejścia i częstego kontaktu z człowiekiem. Kiedyś należały do psów myśliwskich, dlatego cechuje je silny instynkt łowiecki. Na szczęście wspaniałe zabawy węchowe można zorganizować nawet na bardzo małej powierzchni lub oczywiście na spacerze!

Cavalier King Charles Spaniel.
Cavalier King Charles Spaniel.

Yorkshire terier

To towarzyska rasa psów, ale o zadziornym charakterze. Ich wielkość nie przekracza 25 cm w kłębie, a waga najczęściej wynosi od 2 do 3 kg. Pomimo niewielkich rozmiarów, yorki są energiczne, pewne siebie i manifestujące swoją niezależność. Nie będą więc dobrym wyborem dla leniuchów. Sierść yorkshire terierów jest prosta, lśniąca i miękka w dotyku. Wymaga regularnego podcinania i pielęgnacji.

Yorkshire terier.
Yorkshire terier.

Malutkie rasy psów - z włosem czy sierścią?

Przyjęło się, że część psów ma włosy, natomiast inne sierść. Nie jest to jednak do końca prawda. Każdy pies posiada sierść (oprócz ras pozbawionych okrycia genetycznie, jak np. nagi pies meksykański), lecz może się ona składać z jednej lub dwóch warstw - włosa okrywowego i podszerstka. Druga warstwa znajduje się najbliżej skóry, jest bardziej miękka i odpowiada za dostarczanie ciepła. Jednak nie każdy pies ją posiada. Czworonogi wyposażone jedynie w wierzchnią warstwę sierści - włos okrywowy, uznawane są za "psy z włosami".

Rzeczywiście, pupile z jedną warstwą sierści gubią ją mniej obficie, dlatego mogą być to dobrym rozwiązaniem dla alergika lub osoby nie przepadającej za codziennym odkurzaniem. Rasy, które zawsze będą małe i mają włosy to np. maltańczyk, shih tzu, york lub wspominany wcześniej pudel miniaturowy.

Mały piesek, to wciąż piesek

Duże oczy, mały nosek i puszyste łapki nie powinny nikogo zwieść. Szczeniaczek to wciąż pies. Choć maluch może przypominać wyglądem pluszowego misia, a jego niezdarne ruchy nie wydają się niebezpieczne, nie należy zapominać o wychowywaniu go już od pierwszych dni w domu. Przysłowie "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci" sprawdzi się również i w tym przypadku.

Rasy małych piesków domowych nigdy nie wyrosną na zabawki, będą po prostu niewielkimi zwierzętami. Niezależnie od rozmiarów, czworonogi mają swoje potrzeby, o których właściciel nie powinien zapominać. Małe psy również potrzebują spacerów, odpowiedniej zabawy z opiekunem, prawidłowego żywienia i odpowiedzialnego wychowania. Ich rozmiar nie gwarantuje ciągłej chęci do bycia przytulanym i głaskanym. Warto pamiętać o zapewnieniu im bezpiecznej przestrzeni i mieć na uwadze, że zwierzę nie zawsze ma ochotę na kontakt z człowiekiem.

Co można znaleźć w śmietniku?Przemysław BiałkowskiProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas