Jak przewieźć psa w samolocie i ile kosztuje bilet lotniczy?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Przewóz psa samolotem to wyzwanie, które wymaga starannego przygotowania oraz zrozumienia zasad i kosztów takiej podróży. Planując lot z pupilem, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach: wyborze odpowiednich linii lotniczych, zapoznaniu się z ich polityką przewozu zwierząt, a także o przygotowaniu psa do podróży. W większości przypadków czworonogi mogą podróżować na pokładzie samolotu lub w luku bagażowym, w zależności od ich wielkości i wagi.
Czy w Ryanair można przewieźć psa?
Myślisz, że możesz zabrać psa do samolotu, by mógł siedzieć obok ciebie na fotelu, na twoich kolanach lub leżeć przy twoich stopach? Niestety tak to nie wygląda. Co więcej, niektóre linie lotnicze w ogóle nie godzą się na transport zwierząt, poza psami przewodnikami lub czworonogami asystującymi osobom niepełnosprawnym. Czasami ich przewóz jest możliwy tylko na niektórych trasach. Na takie rozwiązanie pozwala m.in. Ryanair.
TOP 10 linii lotniczych a przewóz psa w samolocie
Zasady przewozu zwierząt samolotami mogą się różnić w zależności od firmy. Zobacz, jak to wygląda u najpopularniejszych przewoźników.
- Air France - możliwy przewóz na pokładzie samolotu lub w luku bagażowym.
- EasyJet - brak możliwości, tylko psy przewodnicy.
- Enter Air - dostępny przewóz za zgodą przewoźnika wyłącznie na pokładzie samolotu.
- KLM - przewóz dostępny w kabinie i w luku bagażowym.
- Lufthansa - możliwy przewóz w kabinie pasażerskiej lub w luku bagażowym.
- Polskie Linie Lotnicze LOT - dostępny przewóz na pokładzie samolotu lub w luku bagażowym.
- Ryanair - brak możliwości, tylko psy przewodnicy.
- Smartwings - możliwy przewóz tylko psa lub kota.
- Turkish Airlines - udostępniony przewóz w kabinie.
- Wizz Air - brak możliwości, tylko psy przewodnicy.
Jak przewieźć psa samolotem?
To, czy pies będzie leciał w kabinie pasażerskiej, czy w luku bagażowym, zależy od jego wagi i wielkości. Zazwyczaj transport na pokładzie samolotu możliwy jest dla zwierząt małych, o wadze nie większej niż 8-10 kg.
Zastanawiasz się, jak przewieźć psa samolotem? Zwierzak musi być zamknięty w wytrzymałym, dobrze wentylowanym i dostosowanym do jego wielkości transporterze. Pojemnik można trzymać na kolanach, jeśli warunki na to pozwalają, lub pod siedzeniem.
Większe psy nie mogą przebywać w kabinie pasażerskiej. Są przewożone w transporterach w strefie luku bagażowego przystosowanej do transportu zwierząt. W przypadku psów przewodników właściciel musi mieć przy sobie potwierdzenie o przeszkoleniu zwierzaka na przewodnika osób niepełnosprawnych. Czworonóg musi mieć założone szelki i smycz. Wskazane jest również założenie psu kagańca.
Każdy pies przewożony samolotem musi mieć wyrobione odpowiednie dokumenty podróżne. Ważna jest aktualna książeczka zdrowia z wpisanymi do niej szczepieniami, paszport oraz wszczepiony microchip. Fakt planowania lotu ze zwierzakiem należy też wcześniej zgłosić do przewoźnika. Niektóre linie lotnicze wymagają zgłoszenia tego najpóźniej 48-72 godziny przed wylotem.
Pies w samolocie. Co z biletem lotniczym i ile to kosztuje?
Decydując się na skorzystanie z usługi transportu zwierząt drogą powietrzną, warto zapoznać się ze szczegółowymi zasadami każdej linii lotniczej dotyczącymi przewozu zwierząt. Różnią się one znacznie w zależności od firmy. Znaczenie ma również model samolotu lub nawet kierunek lotu. Przykładowo Lufthansa zastrzega sobie prawo odmowy rezerwacji miejsca dla psa, np. podczas lotu do Wielkiej Brytanii lub Irlandii.
Firmy zazwyczaj pobierają opłatę za transport. Rezerwacje muszą być dokonane z wyprzedzeniem i podlegają potwierdzeniu. Wiele osób zastanawia się na przykład, ile kosztuje zabranie psa do samolotu lub jaki jest koszt biletu lotniczego dla psa. Niektóre linie lotnicze pozwalają zabrać czworonoga na pokład samolotu jako bagaż podręczny. Inne po akceptacji wypełnionego formularza zgłaszającego psa do lotu pobierają dodatkową opłatę za transport zwierząt. Jej wysokość jest uzależniona od przewoźnika.
Zazwyczaj ceny tzw. biletu lotniczego dla psa zaczynają się od 200 zł w górę.
Aby podróżować ze swoim psem spokojnie, czy to w kabinie, czy w luku bagażowym samolotu, należy przestrzegać procedur i zadbać o to, by podróż minęła zwierzakowi bez większego stresu.