Alimenty na psa. Przełomowy wyrok sądu w Hiszpanii

Hiszpański sąd stwierdził, że rozwodząca się para musi zadbać nie tylko o dobro swoich dzieci, ale także zwierzęcia, którym dotąd wspólnie się opiekowała. Alimenty przyznane na psa mogą zaskakiwać, ale zdaniem prawników jest to symbol przełomowej zmiany w podejściu do domowych pupili.

Pies według prawa to członek rodziny i dlatego po rozwodzie należą się alimenty na jego utrzymanie - uznał hiszpański sąd rodzinny
Pies według prawa to członek rodziny i dlatego po rozwodzie należą się alimenty na jego utrzymanie - uznał hiszpański sąd rodzinny123RF/PICSEL

Taką decyzję wydał w 2023 r. hiszpański sąd rodzinny Pontevedra z siedzibą w mieście Vigo na zachodzie kraju. O wyroku poinformowano w marcu tego roku. W procesie rozwodowym sędzia orzekł, że pies zostanie pod opieką kobiety, ale mężczyzna musi płacić za połowę kosztów "nadzwyczajnych i weterynaryjnych".

Hiszpania. Sąd przyznał alimenty na psa w wysokości 40 euro miesięcznie

Na dodatek były partner kobiety ma przekazywać jej alimenty w wysokości 40 euro miesięcznie na utrzymanie zwierzęcia płatne do piątego dnia każdego miesiąca. Stawka ta może ulec jednak zmianie - co roku będzie aktualizowana o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych - zdecydował sąd.

W orzeczeniu, oprócz stwierdzenia rozwiązania małżeństwa przez rozwód i ustalenia miesięcznej renty dla psa, ustanowiono system władzy rodzicielskiej i wspólnej opieki nad dwojgiem dzieci stron sporu, a także świadczenie alimentacyjne na rzecz małoletnich.
czytamy w oświadczeniu sądu

Hiszpańska ustawa o ochronie, prawach i dobrostanie zwierząt zakłada, że domowi pupile mają być traktowani jak członkowie rodziny - przypominają lokalne media. Ma to na celu wyeliminowanie złego traktowania i porzucania psów, kotów i innych zwierząt. Z tego powodu sąd w czasie rozwodu może być też zmuszony do podziału opieki i kosztów ich utrzymania.

Pilar Caro, adwokatka, która zajmowała się tą sprawą, podkreśliła znaczenie wyroku sądu w Vigo. "Zwierzęta domowe w Hiszpanii nie są już uznawane za rzeczy, ale czujące istoty, które są częścią rodziny" - podsumowała.

Więźniowie opiekują się psami ze schroniskaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas