Zaangażowali świnie do zwalczania gatunku inwazyjnego. "Powrót do średniowiecza"

W holenderskim mieście Arnhem politycy chcą walczyć z inwazyjnym gatunkiem dębów. Ratowaniem ekosystemu i rodzimych gatunków mają zająć się świnie. Lokalne media piszą, że miasto wraca tym samym do średniowiecznych metod.

Holendrzy zaangażowali świnie do zwalczania gatunków inwazyjnych
Holendrzy zaangażowali świnie do zwalczania gatunków inwazyjnych123RF/PICSEL

Władze miasta Arnhem chcą zatrzymać dalszy rozwój amerykańskiego dębu czerwonego Quercus rubra w lasach znajdujących się wokół miasta. Lokalne media podają, że gatunek spoza Europy wypiera rodzime dęby i inne drzewa. Miasto chce skorzystać z pomocy świń, które dostały specjalne zadanie ratowania lokalnego ekosystemu.

Ten egzotyczny gatunek drzewa wypiera rodzimy dąb i inne drzewa naturalnie występujące w holenderskim lesie. Kontrolę nad rozprzestrzenianiem dębów amerykańskich powierzono dziewięciu świniom. Świnie mają przebywać na jednym obszarze leśnym co najmniej przez rok, a jeśli próba pracy zakończy się pomyślnie, zostaną "zatrudnione" także w innych lasach w okolicy Arnhem.

Zatrudnili świnie do naprawy ekosystemu

Władze Arnhem podają, że wpuszczą do lasów małe stadko świń, które kiedyś pełniły znaczącą rolę w zarządzaniu lasami. Jak mówią lokalni politycy, obecnie ten sposób gospodarowania lasami całkowicie zniknął - podaje magazyn Dutch News. Urzędnik odwołał się do okresu średniowiecza, kiedy to zwierzęta żerowały w lasach i pełniły kluczową rolę, jaką dzisiaj w lasach pełnią dziki. 

Dziki są ważnym elementem w ekosystemach leśnych. Ograniczają liczbę owadów, które wpływają szkodliwie na lasy, mogą też zmniejszać liczbę gryzoni. Rycie dzików powoduje pomieszanie materii i przyspieszenie rozkładu, co stanowi korzystne warunki dla odnawiania drzew.

Dzik jest klasyfikowany przez wielu naukowców jako gatunek kluczowy dla przyrody - podobnie jak wilk. Przyrodnicy zaznaczają jednak, że ludzie nigdy nie będą w pełni świadomi ról, jakie zwierzęta naturalnie odgrywają w przyrodzie.

Dąb z Ameryki w Europie

Dąb czerwony z rodziny bukowatych pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. W tym regionie jest najpospolitszym gatunkiem dębu. W Polsce dąb z Ameryki był gatunkiem introdukowanym, czyli celowo wprowadzonym do ekosystemu. Obecnie, podobnie jak w Holandii, dąb czerwony jest traktowany jako gatunek inwazyjny. 

Quercus rubra rozprzestrzenia się w polskich lasach i według niektórych specjalistów, powinien być usuwany z obszarów chronionych i lasów podczas przebudowy drzewostanu. 

Ogromna dynia wyhodowana na Podkarpaciu. Waży prawie tonęPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas