Z Kanału Gliwickiego wyłowiono pół tony śniętych ryb

Około pół tony śniętych ryb wyłowiono w niedzielę z Kanału Gliwickiego - podały śląskie służby kryzysowe. W poniedziałek akcja odławiania będzie kontynuowana. Według gliwickiego oddziału Wód Polskich, śnięte ryby zaobserwowano na jednym z odcinków kanału, między śluzami Sławięcice i Rudziniec.

"Na pozostałych odcinkach Kanału Gliwickiego nie zaobserwowano występowania śniętych ryb. Wody Polskie w Gliwicach kontynuują stały monitoring wszystkich sekcji tej drogi wodnej, jak również rzeki Odry, Odrzańskiej Drogi Wodnej i cieków znajdujących się na obszarze ich administracji" - zapewniły Wody Polskie w komunikacie.

Śnięte ryby na Śląsku

Jak podało w poniedziałkowym raporcie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, śnięte ryby zaobserwowano w niedzielę rano w pobliżu śluzy Rudziniec, na granicy województw śląskiego i opolskiego.

"Na trzeciej sekcji Kanału Gliwickiego ujawniono śnięte ryby. Wody Polskie oraz Państwowa Straż Pożarna przystąpiły do akcji wyławiania. Do godziny 20:30 wyłowiono około 500 kg śniętych ryb. Działania będą kontynuowane w dniu 5 września" - poinformowały służby kryzysowe.

Reklama

W niedzielę odbyło się kolejne posiedzenie wojewódzkiego sztabu kryzysowego w sprawie Kanału Gliwickiego, podczas którego omówiono bieżącą sytuację. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Adam Ostalecki oraz przedstawiciele służb środowiskowych, Wód Polskich i straży pożarnej.

500 kg śniętych ryb w Kanale Gliwickim

"W związku z dalszym występowaniem śniętych ryb w trzeciej sekcji Kanału Gliwickiego, tj. pomiędzy śluzami Sławięcice i Rudziniec, Wody Polskie w Gliwicach kontynuują działania w terenie" - podały Wody Polskie, zapewniając o współpracy z Wojewódzką Inspekcją Ochrony Środowiska, strażą pożarną i Polskim Związkiem Wędkarskim. Podkreślono, że śnięte ryby są odławiane na bieżąco.

Po raz pierwszy śnięte ryby w Kanale Gliwickim - na innym odcinku niż obecnie - zaobserwowano w marcu. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) Wód Polskich w Gliwicach oraz służby wojewody śląskiego wielokrotnie podkreślały jednak, że nieuzasadnione jest wiązanie tej sytuacji z późniejszym pomorem ryb w Odrze w województwach dolnośląskim i lubuskim.

Wody Polskie zapewniały, iż nie były bierne w związku z marcowym śnięciem ryb w jednej z sekcji Kanału Gliwickiego, ale podjęły wówczas szereg działań w związku ze swoimi kompetencjami. Swoje działania w sprawie zrelacjonował też wówczas Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ryby | śnięte ryby | Śląsk | Kanał Gliwicki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy