Wysyp grzybów w polskich lasach. "Sypnęło borowikiem"

Mimo że dopiero co skończył się lipiec, w polskich lasach już można zaobserwować prawdziwy wysyp grzybów. Dorodne i liczne borowiki potrafią rosnąć nawet przy drogach i w zwykłych rowach. Internauci publikują nagrania, na których ze zdumieniem podziwiają dorodne okazy. "Sypnęło borowikiem" - stwierdzają zgodnie.

Nawet dzieci wiedzą, że sezon na zbieranie grzybów w Polsce przypada raczej na jesień, niż na lato. Najlepszy okres na spacery z koszykiem to zazwyczaj wrzesień i październik. Jak się jednak okazuje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby grzyby zbierać już w lipcu i sierpniu.

Grzyby w polskich lasach już są

Choć przyjęło się, że w naszym kraju grzyby zbieramy wczesną jesienią, to tak naprawdę można je zbierać już od wiosny. W maju w lesie znajdziemy np. podgrzybki, a od końca czerwca lub początku lipca - kurki i maślaki.

W sierpniu można już za to liczyć na pierwszy porządny wysyp borowików lub, jak kto woli, prawdziwków. Ostatnie deszczowe dni spowodowały, że w lasach pojawił się prawdziwych wysyp tych znakomitych w smaku i często poszukiwanych przez grzybiarzy okazów.

Reklama

Dowodem na prawdziwy wysyp prawdziwków może być film, który zamieściło w internecie Nadleśnictwo Daleszyce. "Sypnęło borowikiem" - podsumowali krótkie nagranie leśnicy. Na wideo  można naliczyć co najmniej kilkanaście pięknych grzybów.

"Mamy wysyp grzybów"

Co ciekawe, prawdziwki, które widać na nagraniu nie rosły gdzieś głęboko w odciętym od świata zagajniku. Wysyp grzybów dał się zauważyć niemal zaraz przy asfaltowej drodze, a część z nich wyrastała w rowie. "Mamy ten zapowiadany wysyp grzybów" - podsumowuje nagrywający.

Okazuje się, że wysyp grzybów w Nadleśnictwie Daleszyce nie jest przypadkiem odosobnionym. Na Facebooku pod filmem nie brakuje komentarzy potwierdzających początek sezonu na prawdziwki. "U nas również są. Dziś byliśmy" - pisze jedna z komentujących. "Piękne zbiory" - dodaje inna osoba. Internauci na dowód publikują zrobione przez siebie zdjęcia, na których widać kosze pełne grzybów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grzyby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama