Wstęp do wszystkich parków narodowych w Polsce będzie płatny

Wszystkie parki narodowe, według projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, będą wkrótce pobierać opłaty za wstęp. Do tej pory bilety były obowiązkowe tylko na wybranych obszarach, w jedenastu parkach. Nowa ustawa ma wprowadzić bilety we wszystkich 23 parkach narodowych.

Według projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska wstęp do wszystkich 23 parków narodowych w Polsce będzie obowiązkowo płatny
Według projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska wstęp do wszystkich 23 parków narodowych w Polsce będzie obowiązkowo płatnyRadek JaworskiAgencja FORUM

Według nowego projektu ustawy resortu klimatu i środowiska wstęp do wszystkich 23 parków narodowych będzie obowiązkowo płatny. Opłaty będą też pobierane za fotografowanie i filmowanie. Z kolei za wstęp do parków w górach doliczona zostanie dodatkowa opłata na rzecz GOPR i TOPR.

Obecnie bilety wstępu obowiązują obecnie w 11 parkach narodowych: Babiogórskim, Biebrzańskim, Bieszczadzkim, Gorczańskim, Karkonoskim, Magurskim, Narwiańskim, Świętokrzyskim, Tatrzańskim, Wigierskim i Wolińskim.

W kolejnych pięciu parkach narodowych (Białowieskim, Poleskim, Roztoczańskim, Słowińskim i "Bory Tucholskie") płatny jest wstęp na określone szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe lub do konkretnych obwodów ochronnych. Opłata za jednorazowy wstęp nie może przekraczać 8 zł. Bilety można kupować między innymi w Internecie, a przy wejściu na obszar chroniony umieszczone zostały tablice informujące o konieczności zapłaty.  

Bilety do parków narodowych - wysokość opłaty i kar

Projekt ustawy o parkach narodowych przewiduje, że maksymalna wysokość opłaty za wstęp do parku narodowego oraz znajdujących się na jego terenie obiektów będzie ustalona w rozporządzeniu ministra. Natomiast kara za brak biletu lub brak dokumentu uprawniającego do ulgi będzie wynosiła w pierwszym przypadku 50-krotność ceny biletu, w drugim - 40-krotność.

Ministerstwo chce także wprowadzić opłaty za wstęp dla mieszkańców gmin sąsiadujących z parkiem narodowym, pozostawiając je tylko dla mieszkańców gmin położonych jego w granicach. Do tej pory na podstawie tych zapisów za darmo do pobliskich parków narodowych mieli wstęp mieszkańcy Warszawy (Kampinoski PN), Poznania (Wielkopolski PN) czy Krakowa (Ojcowski PN).

Prawo.pl informuje, że parki będą mogły pobierać także inne opłaty za udostępnianie swojego obszaru m.in. w celach filmowania i fotografowania, w szczególności w celach komercyjnych. W tym przypadku nie będzie urzędowo ustalonej maksymalnej stawki. Natomiast do ceny biletu wstępu do parku narodowego położnego w obszarach górskich będzie doliczana kwota w proponowanej wysokości 15 proc. ceny biletu - na rzecz organizacji ratownictwa górskiego jak GOPR czy TOPR, działających na jego terenie.

Parki narodowe i obowiązkowe opłaty. Ekspert komentuje

W opinii Radosława Ślusarczyka ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot opłata za wstęp do parków narodowych nie jest złym pomysłem, o ile cena biletu nie wytworzy bariery wykluczającej osoby o niskich dochodach.

- Dostęp do parków narodowych powinien być równy, bez względu na to, czy ktoś mieszka blisko czy daleko od parku. Uważam, że wpływy z cen wstępu nie mogą stać się modelem biznesowym, z którego będzie utrzymywana na przykład administracja parków - zaznacza Radosław Ślusarczyk.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje, że aktualnie brakuje podstawy prawnej do ukarania osoby, która nie posiada ważnego biletu wstępu, tym samym trudne jest wyegzekwowanie tej należności.

Nowe przepisy to element nowelizacji ustawy o parkach narodowych, którą szykuje resort. Zmiany w prawie zapowiedział jeszcze w 2021 roku ówczesny minister Michał Kurtyka. Na początku tego roku wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska zapowiedziała podwyżki dla pracowników parków narodowych

Przemysław Białkowski podcast: Turystyczne parki.Stowarzyszenie Program Czysta Polska

Źródło: MediaRoom, Prawo.pl

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas