Reklama

Będą podwyżki dla pracowników parków narodowych

Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska zapowiedziała podwyżki płac dla pracowników parków narodowych. Wzrost wynagrodzeń w 2022 roku wyniesie około 27 proc.

Wiceminister, przedstawiając komisji senackiej część ustawy budżetowej dotyczącej środowiska wskazała, że dzięki zwiększeniu finansowania z budżetu państwa wynagrodzenia pracowników 23 parków narodowych wzrosną w tym roku łącznie o ok. 27 proc. Zaznaczyła też, że resort środowiska będzie dążył do wyrównania różnic w zarobkach poszczególnych parków.

Różnica zarobków pomiędzy tego typu instytucjami wynosi średnio ok. 1500 zł. - Będziemy chcieli, aby w 2022 roku wszyscy pracownicy w parkach narodowych średnio mogli zarabiać ok. 6500 zł - zadeklarowała wiceminister.

Reklama

Świętokrzyski Park Narodowy zostanie zmniejszony

Parki narodowe. Więcej pieniędzy na pensje i wykup gruntów

Małgorzata Golińska dodała, że wzrost finansowania z budżetu będzie przeznaczony też na wykup gruntów przyległych do parków oraz na działalność inwestycyjną współfinansowaną ze środków zagranicznych. Podała, że tzw. średnioroczna liczba zatrudnionych w parkach narodowych w przeliczeniu na pełne etaty to 1520 osób.

Golińska wskazała także, że w większe wsparcie otrzymają również Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska. - Dzięki temu około tysiąc pracowników otrzyma wyższe wynagrodzenia - powiedziała wiceminister.

Wzrost wsparcia dla RDOŚ ma wynieść ok. 13 proc. (ok. 20 mln zł) w stosunku do roku 2021 r., natomiast wzrost wydatków na GDOŚ ma wynieść ok. 31 mln zł, czyli blisko 119 proc. więcej niż rok temu. Zwiększenie tego limitu wynika z faktu zmiany siedziby GDOŚ, zwiększenia zatrudnienia oraz wzrostu wynagrodzeń.

Mniej przychodów, więcej inwestycji

Z kolei wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wskazał, że jeśli chodzi o prognozowane dochody na 2022 roku w części ustawy budżetowej dotyczącej klimatu, to wyniosą one 5 mld 715 mln zł, co stanowić będzie ok. 53 proc. kwoty z 2021 roku. - To zmniejszenie wynika przede wszystkim z faktu, że część przychodów z aukcji uprawnień do emisji CO2 będzie przeznaczona na nowe inwestycje związane z transformacją polskiej energetyki- wyjaśnił.

Uchwalona w połowie grudnia ub.r. przez Sejm ustawa budżetowa na 2022 rok przewiduje, że dochody budżetu państwa wyniosą w tym roku 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, natomiast deficyt będzie nie wyższy niż 29,9 mld zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy