Wodorosty uratują planetę? Pochłaniają prawie 5 mln ton CO2 rocznie

Wielkie podmorskie lasy mogą odegrać istotną role w ratowaniu klimatu. Mogą też być kluczowe dla gospodarki. Według najnowszych szacunków morskie rośliny eliminują z atmosfery ogromne ilości azotu i węgla. Generują też prawie 500 miliardów dolarów dla globalnej gospodarki.

Wodorosty mogą być sprzymierzeńcem w walce ze zmianami klimatu.
Wodorosty mogą być sprzymierzeńcem w walce ze zmianami klimatu. 123RF/PICSEL

Lasy wodorostów przynoszą światowej gospodarce 500 miliardów dolarów rocznie i wychwytują 4,5 miliona ton dwutlenku węgla z wody morskiej. Większość korzyści ekonomicznych wodorostów wynika z tworzenia siedlisk dla ryb oraz sekwestracji azotu i fosforu.

Podobnie jak lasy na lądzie, lasy wodorostów są niezwykle istotnymi ekosystemami.  Wysokie, wielometrowe brunatnice zapewniają siedlisko dla morskich istot, chronią obszary przybrzeżne przed burzami i pochłaniają gazy cieplarniane. Ale niektóre lasy wodorostów, takie jak te u wybrzeży Kalifornii, zostały już zniszczone przez zanieczyszczenia i inwazje pasożytów. 

Aby oszacować wartość, jaką lasy wodorostów wnoszą do światowej gospodarki, Aaron Eger z University of New South Wales w Australii i jego koledzy przyjrzeli się ekonomicznym i ekologicznym korzyściom wynikającym z różnych rodzajów wodorostów. Ograniczyli swoją ocenę do sześciu gatunków powszechnie tworzących podmorskie lasy. 

Naukowcy rozpoczęli od oceny wpływu wodorostów na rybołówstwo. Rośliny są siedliskiem około 1500 gatunków zwierząt, z których wiele jest poławianych komercyjnie. Następnie oszacowali, ile azotu, węgla i fosforu pochłaniają morskie rośliny. Obfitość azotu i fosforu pochodzących z nawozów może prowadzić do szkodliwych zakwitów glonów, a usuwanie azotu z wody przy użyciu obecnej technologii jest niezwykle kosztowne.

"Podobnie jak rośliny na lądzie, lasy wodorostów pobierają składniki odżywcze, pochłaniają dwutlenek węgla i wykorzystują światło do wzrostu", mówi Eger. Badając ilość każdego związku przechowywanego w tkankach rośliny, mogli określić, ile azotu, fosforu i węgla gromadzą te rośliny na całym świecie. 

Odkryli, że lasy wodorostów generują dla globalnej gospodarki wartość sięgającą od 465 do 562 miliardów dolarów rocznie, głównie dzięki wspieraniu rybołówstwa i usuwaniu szkodliwych substancji chemicznych. Zespół odkrył, że lasy wodorostów pochłaniają rocznie około 4,5 miliona ton dwutlenku węgla.

Poznań. Najbardziej rowerowe miasto w PolsceStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas