​Wiosna na Warmii i Mazurach

W województwie warmińsko-mazurskim ornitolodzy zaobserwowali pierwsze gatunki ptaków, które wracają na wiosnę. Są też przebiśniegi i krokusy.

article cover
Beata ZawrzelReporter

Choć bociany do Polski nie wróciły i są jeszcze w Egipcie, to badacze wskazują na inne ptaki, które zwiastują nową porę roku. - Są już pierwsze, nieśmiałe oznaki wiosny, ale nie jest ona jakaś mocna, rozbuchana, gwałtowna. Jest to taka pełzająca wiosna - mówi Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Z gatunków typowych dla zimy ornitolodzy obserwują w regionie jemiołuszki, stada czyży, czy gile. - Ptaki zimujące w naszym regionie jeszcze nie podjęły wędrówki na północ, zapewne z tego powodu, że w Rosji środkowej panują 30-50 stopniowe mrozy - twierdzi Menderski.

Zaobserwowano za to gęsi, które lecą z krajów zachodniej Europy na Syberię. W Polsce odpoczywają przed dalszą podróżą.

Gęgawy przelatują z zachodu Europy na wschód, by złożyć tam jaja. pixabay.com

W województwie są już skowronki, czajki i szpaki. Najbardziej wiosnę czują żurawie, które już dobierają się w pary. - Żurawie już wkroczyły w okres lęgowy, zaraz możemy spodziewać się składania jaj - przyznaje ornitolog. 

Żurawi jest coraz więcej w regionie, a media społecznościowe pełne są zdjęć tych dostojnych ptaków na łąkach, bagnach, rozlewiskach. Lokalni miłośnicy przyrody prześcigają się w podawaniu, gdzie słychać klangor, czyli dźwięk wydawany przez te ptaki.

Klangor, czyli dźwięk jaki wydaje żuraw, może byś usłyszany z odległości kilku kilometrów. Wikimedia Commons

Zwiastujące wiosnę bociany, które gniazdują na Warmii i Mazurach, są jeszcze na północy Afryki. - Do Polski przylecą zapewne w połowie marca. Jeśli jakiś osobnik pojawi się wcześniej, będzie to "oszukaniec", który zimę przeczekał w Grecji, czy Rumunii, nie zaś w Afryce. Może się też zdarzyć, że pojawią się bociany, które przeczekały zimę u rolników - tłumaczy Menderski.

Pierwsze oznaki wiosny widać też w świecie roślin. W nasłonecznionych ogródkach są już przebiśniegi, krokusy, wykiełkowały pierwsze tulipany. Na wierzbach są bazie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas