Wiemy, jaka pogoda będzie w zimie. Są dobre i złe wieści

Sezon grzewczy już się rozpoczął. Wiemy, że czekają nas wysokie rachunki za gaz i za energię elektryczną. Wiemy już, jaka pogoda będzie towarzyszyć nam zimą.

Jaka pogoda będzie w zimie?
Jaka pogoda będzie w zimie?East News

Wkrótce możemy spodziewać się, że nasze portfele będą bardziej obciążone. Z racji trwającego kryzysu energetycznego i niedoborów gazu, ceny dostaw energii bazujących na paliwach kopalnych są dużo wyższe. Przed nami jednak stosunkowo ciepła zima - informuje IMGW.

Suche lato i ciepła zima

Początek października powitał nas wysokimi temperaturami i pięknymi odcieniami jesieni. IMGW podsumowało też letni sezon, ale w tym wypadku nie możemy mówić o samych pozytywach. Jednoznacznie można stwierdzić, że lato zaliczymy do sezonów suchych. W większości regionów naszego kraju panowała susza hydrologiczna. Nawet w październiku występuje wiele miejsc, w których wydano ostrzeżenia na suszę.

Jaka będzie zima? Długoterminowe prognozy pogody IMGW wskazują, że w tym roku zima będzie cieplejsza niż dotychczas. Możemy spodziewać się w związku z tym nieco wyższych temperatur: sięgających nawet kilkunastu stopni Celsjusza na plusie. Niewykluczone, że miejscami amplituda wyniesie nawet 30 stopni Celsjusza, a temperatura spadnie do -14. Śnieg będzie padał, ale warstwy puchu będą widoczne zwłaszcza na wyżej położonych terenach.

Śnieg ma utrzymywać się w górach, ale na nizinach szybko stopnieje - informuje rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski, który podaje, że amerykańskie modele pogodowe mówią o ociepleniu w Polsce, jakiego nie odnotowano od 30 lat. Styczeń ma być dużo cieplejszy niż dotychczas. Podobnie ma być w lutym.

Czy zima będzie w całej Polsce bezśnieżna? Możemy liczyć na opady śniegu, ale nie takie, które pozwolą na zabawy w białym puchu na nizinach. Synoptycy dają jednak nadzieję na mniejsze rachunki za energię elektryczną.

Jednak czy w obliczu ocieplenia klimatu i masowo topniejących lodowców w Europie taka informacja jest pocieszająca?

Rzeki w Polsce wysychają. Susza zbiera żniwoPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas