Wielkie liczenie polskich ptaków. Sprawdź, kto zagląda do twojego ogrodu

13 i 14 maja wszyscy mieszkańcy Polski mogą włączyć się w akcję Wielkiego Ogrodowego Liczenia ptaków. To jedyna taka akcja w kraju, która pozwala bliżej poznać świat polskich ptaków, mieszkających obok nas.

Pisklęta kosa w gnieździe
Pisklęta kosa w gnieździe123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Fundacja "Jestem na pTAK" zachęca do liczenia ptaków, które mieszkają lub odwiedzają polskie ogrody. Dzięki liczeniu i wskazywaniu poszczególnych gatunków ptaków można poszerzyć wiedzę na ich temat oraz poznać skuteczne metody pomagania im.

Modraszka
Modraszka123RF/PICSEL

Policz ptaki w swoim ogrodzie

Fundacja wykorzysta zebrane informacje do sporządzenia raportu o tym, jakie gatunki ptaków zaglądają do ogrodów i czego w nich poszukują. Dane pozwolą też określić, jakie gatunki są charakterystyczne dla danych regionów i gdzie występują najliczniej? "Nasze badania uzupełnią informacje zbierane w innych monitoringach ptasich, dzięki czemu wiedza o występowaniu i liczebności ptaków w Polsce będzie pełniejsza!" - informuje fundacja.

Kiedy ostatnio widziałeś/aś wróbla?
Kiedy ostatnio widziałeś/aś wróbla?123RF/PICSEL

Liczenie ptaków ogrodowych odbywa się 13 i 14 maja, więc większość Polaków będzie mogła poświęcić trochę czasu na monitorowanie swoich ogrodów. To jedyne takie wydarzenie w Polsce. W poprzednik rok Polacy obliczyli, że w ich ogrodach dominują kolejno: wróble, bogatki i szpaki. Jak będzie w tym roku?

"Nie musisz być zawodowym ornitologiem. Wystarczy, że potrafisz rozpoznać ptaki w najbliższej okolicy. Zapraszamy wszystkich - od ekspertów, po początkujących obserwatorów!" - podaje fundacja.

Jak policzyć ptaki w swoim ogrodzie?

1. Usiądź na zewnątrz i poświęć przynajmniej 30 minut na obserwację.

2. Zaobserwowane ptaki wprowadź do prostego formularza na stronie fundacji. Możesz też zanotować nazwy ptaków w notesie, a potem wprowadzić dane online. Na wprowadzenie informacji do formularza masz czas do 16 maja.

3. Wyślij dane i czekaj na wyniki Trzeciego Ogrodowego Liczenia. Ukażą się do 20 maja.

Jeżeli nie znasz nazw ptaków skorzystaj z aplikacji lub odwiedź stronę internetową Jestem na pTAK!

Żurawie wiosnąPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas