W Ukrainie trwa wojna, a naukowcy odkryli tam prehistoryczne kaczki
Krwawa wojna w Ukrainie, która pociągnęła za sobą mnóstwo ofiar, nie sparaliżowała prac naukowych. "Paleontological Journal" ogłosił właśnie odkrycie najstarszej linii ewolucyjnej niektórych gatunków kaczek, których szczątki znaleziono na ukraińskim wybrzeżu czarnomorskim.
Nowy opisany gatunek zwie się Spatula praeclypeata i żył na terenach dzisiejszej Ukrainy między 19,9 a 1,5 mln lat temu. Skamieniałe szczątki tej pradawnej kaczki zostały znalezione w okolicy jaskini Taurida, w pobliżu wsi Zuja na Krymie w Ukrainie. To najstarsze znalezisko tej linii w zapisie kopalnym.
Prehistoryczne kaczki
Ptaki z wczesnego plejstocenu od jakiegoś czasu są znajdowane na północnym wybrzeżu czarnomorskim, a jaskinia Taurida jest szczególnie bogata w wykopaliska. Od 2018 roku znaleziono tu plejstoceńskie szczątki wielu zwierząt takich jak pradawne jeleniowate, antylopy, mamuty, tygrysy szablozębne z rodzaju Homotherium, ogromna hiena Pachycrocuta brevirostris, które miała wielkość lwa, czy gigantyczny struś Struthio dmanisensis, który osiągał trzy i pół metra wzrostu, zatem był znacznie większy od współczesnych strusi afrykańskich.
Spatula praeclypeata to kaczka, która także żyła w tym czasie na wybrzeżu Morza Czarnego i jest rekonstruowana z wydłużonym dziobem, jakimi dysponują współczesne płaskonosy. Z kolei Tadorna petrina to najstarszy przedstawiciel rodzaju, do którego należą takie żyjące dzisiaj (również w Polsce) kaczki jak ohar czy kazarka rdzawa.
To o tyle istotne, że w plejstocenie ta okolica dominowała w krajobrazy stepowe i przypominające sawanny. Co znaczy, że występujące dzisiaj w rozmaitych środowiskach ohary czy płaskonosy prawdopodobnie wyewoluowały od ukraińskich kaczek stepowych.