W Pompejach odnaleziono szczątki samicy żółwia

Archeolodzy odkryli w Pompejach szczątki małej samicy żółwia, która była w ciąży. Gad zmarł przed erupcją wulkanu Wezuwiusz, który w 79 r. zniszczył miasto, pokrywając je wulkanicznym pyłem.

article cover
materiały prasowe
W Pompejach odnaleziono szczątki samicy żółwia wraz z jajem sprzed niemal 2 tys. lat
W Pompejach odnaleziono szczątki samicy żółwia wraz z jajem sprzed niemal 2 tys. latmateriały prasowe

Mierzący 14 centymetrów gad jest dla naukowców nowym źródłem wiedzy na temat wydarzeń z życia Pompejów, które odbudowywano po trzęsieniu ziemi w 62 r. Samica żółwia z gatunku Testudo Hermanni schroniła się prawdopodobnie w remontowanym sklepie, aby złożyć jaja. Niestety, zanim się to stało, zmarła.

Szczątki starożytnego żółwia odnaleziono w Pompejach

Archeolodzy pracujący w Pompejach przewidują, że szczątki zwierzęcia umknęły uwadze osób, które zajmowały się renowacją sklepu i podczas prac ciało zwierzęcia zostało przez przypadek zakryte.

Badacze tłumaczą, że po trzęsieniu ziemi w 62 r. z powodu zniszczeń całe Pompeje były jednym wielkim placem budowy. Najwyraźniej pracy było tyle, że w niektóre miejsca mogły niezauważenie zakraść się i żyć zwierzęta, w tym odkryty niedawno żółw.

Starożytna samica żółwia, której szczątki odkryto w Pompejach mierzy zaledwie 14 centymetrów. Jednak ten niewielki okaz dał archeologom szansę na snucie wielu nowych teorii
Starożytna samica żółwia, której szczątki odkryto w Pompejach mierzy zaledwie 14 centymetrów. Jednak ten niewielki okaz dał archeologom szansę na snucie wielu nowych teoriimateriały prasowe

Pompeje zdradzają kolejne historyczne skarby

Gad został odnaleziony w pobliżu term Stabiane. Kompleks ten po trzęsieniu ziemi był rozbudowywany. Erupcja Wezuwiusza, do której doszło niemal 2 tys. lat temu zniszczyła Pompeje, pokrywając wszystko na swojej drodze wulkanicznym pyłem.

Sadza z wulkanu pomogła jednak zachować wiele budynków w niemal nienaruszonym stanie. To samo dotyczy ofiar, które zginęły w Pompejach po erupcji Wezuwiusza. Miasto pozostaje drugim najczęściej odwiedzanym miejscem we Włoszech. Na pierwszym miejscu jest Koloseum w Rzymie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas