Nowy gatunek żółwia odkryto na Wyspach Galapagos

Nowy gatunek żółwia giganta został odkryty na Wyspach Galapagos. Jedno z badań DNA wykazało, że zwierzęta żyjące na jednej z wysp nie zostały jeszcze nigdy odnotowane.

Po analizie DNA okazało się, że żółwie mieszkające na jednej z Wysp Galapagos należą do nieznanego wcześniej gatunku (zdjęcie ilustracyjne)
Po analizie DNA okazało się, że żółwie mieszkające na jednej z Wysp Galapagos należą do nieznanego wcześniej gatunku (zdjęcie ilustracyjne)Christian Ender / ContributorGetty Images

Badacze porównali materiał genetyczny żółwi obecnie żyjących na wyspie San Cristobal ze skorupami i kośćmi zebranymi w 1906 roku w jednej z jaskiń znajdujących się w tym miejscu. Okazało się, że DNA się różni.

Żółw gigant z wyspy San Cristobal

XX-wieczni podróżnicy nigdy nie dotarli do północno-wschodniej części wyspy, gdzie dzisiaj żyją te zwierzęta. W rezultacie prawie 8 tys. żółwi ma inny rodowód niż sądzono wcześniej. "Gatunek żółwia giganta zamieszkujący wyspę San Cristobal, dotąd określany jako Chelonoidis chathamensis, genetycznie jest innym gatunkiem" - poinformowało ministerstwo środowiska Ekwadoru, do którego należy obszar Galapagos.

Jednostka zajmująca się ochroną przyrody na Galapagos (które znane są także jako Wyspy Żółwie) poinformowała, że gatunek Chelonoidis chathamensis "prawie na pewno wymarł" i że wyspa San Cristobal jest domem dla dwóch innych rodzajów żółwia - jednego żyjącego na terenach wyżynnych, a drugiego - nizinnych.

Zlokalizowane na Oceanie Spokojnym, około tysiąc kilometrów od wybrzeża Ekwadoru, Wyspy Galapagos są obszarem chronionym i domem dla unikatowych gatunków fauny i flory. Archipelag został rozsławiony przez brytyjskiego naukowca Charlesa Darwina, który prowadził tam swoje obserwacje nad ewolucją.

Początkowo na wyspach mieszkało 15 gatunków żółwi gigantów. Trzy z nich wymarły wieki temu. W 2019 roku osobnik z gatunku Chelonoidis phantastica został odkryty na wyspie Fernandina, ponad 100 lat od momentu gdy uznano ten rodzaj za wymarły.

Naukowcy chcą uzyskać więcej próbek DNA z kości i skorup żółwi, aby określić, czy żółwie żyjące na mającej 557 kilometrów długości wyspie San Cristobal powinny zyskać nową nazwę.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas