Uwaga na smog! Gorsze powietrze na południu Polski

Tydzień rozpoczynamy od przekroczonych norm jakości powietrza. Najgorsza sytuacja jest w woj. małopolskim.

Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne123RF/PICSEL

W Krakowie jakość powietrza jest określana od dostatecznej, do nawet bardzo złej. Normy zanieczyszczeń pyłami drobnymi PM2,5 i PM10 zostały przekroczone nawet o 500 proc. Gorszym powietrzem oddychają także mieszkańcy okolic Krakowa, m.in. Myszkowa, oraz Suchej Beskidzkiej. Powietrze jest zanieczyszczone także w Bochni. Tam wskaźniki pokazują przekroczenie norm o ponad 200 proc.

Z kolei w woj. śląskim czujniki wskazują dostateczny stan powietrza. Tak jest w Katowicach, Sosnowcu, Piekarach Śląskich, Tychach, oraz Częstochowie. Dostatecznie jest również w pozostałej części pasma południowego, aż po Wrocław.

Z kolei w Rzeszowie część mierników pokazuje przekroczenie dopuszczalnych norm o ponad 200 proc.

Stan jakości powietrza na godz. 8:00 airly

W centralnej Polsce stan powietrza jest również dostateczny. Tak jest w Piotrkowie Trybunalskim, Radomiu oraz Kielcach. Znacznie gorzej jest w Tomaszowie Mazowieckim. Tam dopuszczalne normy zostały przekroczone nawet o 500 proc.

W paśmie od Poznania, przez Łódź, aż po Warszawę powietrze jest określane jako dobre.

Równie dobrym powietrzem mogą oddychać mieszkańcy Szczecina, Bydgoszczy oraz Olsztyna. Gorzej jest za to w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim. Tam poziom zanieczyszczenia powietrza przekroczył normy o kilkaset proc.

Czystym powietrzem mogą za to cieszyć się mieszkańcy Trójmiasta, Elbląga, Suwałk, oraz wielu nadmorskich miejscowości, jak Kołobrzeg, czy Ustka.

Z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce co roku umiera nawet 100 tys. osób. Głównym źródłem zanieczyszczeń są tzw. kopciuchy, czyli proste piece, w których można palić każdym rodzajem paliwa.

"Elektrownia. Wielkie wyburzanie": Nowy serial dokumentalnyPolsat PlayPOLSAT GO
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas