Upał zabija i szkodzi gospodarce. Fale gorąca hamują rozwój uboższych krajów
Nowe badanie wskazuje, że fale upałów mogą mieć bezpośredni wpływ nie tylko na ludzkie zdrowie, ale i na rozwój całych społeczeństw. Wraz ze zmianami klimatu fale upałów to zjawisko pojawiające się coraz częściej.
Badacze z Uniwersytetu Cambridge skupili się na tym, jak śmiercionośne fale upałów, które dotknęły w ubiegłym roku Indie wpływają na rozwój społeczny tego kraju. Ustalili, że fale gorąca z 2022 r. sprawiły, że prawie 90 procent Hindusów stało się bardziej narażonych na problemy związane ze zdrowiem publicznym, niedobory żywności i zwiększone ryzyko śmierci.
Indie stosują obecnie tzw. krajowy wskaźnik podatności na zmiany klimatu (CVI) do pomiaru podatności poszczególnych regionów na zmiany klimatu i tworzenia planów adaptacji. CVI obejmuje wiele różnych czynników społeczno-ekonomicznych, biofizycznych, instytucjonalnych i infrastrukturalnych. Nie bierze jednak pod uwagę ryzyka wystąpienia fal upałów. Badacze wskazują, że to krytyczne przeoczenie.
"Chcieliśmy dowiedzieć się, jak ekstremalne upały naprawdę wpływają na ludzi w różnych częściach kraju" - mówi autor badania, dr Ramit Debnath. "Miara stresu cieplnego, która identyfikuje części Indii, w których ludność jest najbardziej narażona na powtarzające się fale upałów, pomogłaby w zwiększeniu skuteczności krajowych planów działania".
600 milionów ludzi ucierpi
Naukowcy wykorzystali publicznie dostępne dane na temat wskaźników podatności na zmiany klimatyczne. Następnie porównali postępy Indii w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju w ciągu 20 lat (2001-2021) ze zgonami związanymi z pogodą w okresie 20 lat od 2001 do 2021 roku.
Wyniki pokazały, że nie osiągnięto 11 z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Poprzednie badania wykazały, że częste fale upałów stanowią coraz większe obciążenie dla gospodarki i zdrowia publicznego. Długoterminowe prognozy pokazują, że fale upałów dotkną ponad 300 milionów ludzi do 2050 roku i obniżą jakość życia prawie 600 milionów Hindusów do 2100 roku.
Badanie wykazało również, że brak fizycznej miary ryzyka fal upałów może spowolnić postęp w zakresie walki z niedożywieniem, poprawy zdrowia publicznego, wzrostu gospodarczego, a nawet równości płci. Badacze skupili się na Indiach, ale podobnie poważne konsekwencje odczuwać będzie większość krajów rozwijających się.
Zespół proponuje kilka sposobów poprawy sytuacji. Od usprawnienia pomiarów skutków fal gorąca, przez programy zapobiegające przegrzewaniu budynków zamieszkiwanych przez ludzi o niskich dochodach, po adaptację szczególnie narażonych na fale upałów miast, takich jak Delhi.
Pewne jest, że fale upałów będą dotykały coraz częściej nie tylko Indii, ale większości regionów świata. Adaptacja miast może pozwolić ograniczyć ich konsekwencje - i uratoważ życie tysięcy ludzi.