U pięciu psów wykryto ptasią grypę. Służby apelulują o ostrożność

We włoskiej prowincji Brescia potwierdzono wystąpienie ptasiej grypy u pięciu psów i kota. Zwierzęta przebywały na fermie drobiu, w której występowało ognisko wirusa. Potwierdzono również zakażenie mewy śmieszki i mewy różowej.

We Włoszech wykryto pierwszy przypadek zarażenia psa ptasią grypą.
We Włoszech wykryto pierwszy przypadek zarażenia psa ptasią grypą.123RF/PICSEL

Co jest przyczyną ptasiej grypy u kotów?

W Polsce trwają próby ustalenia przyczyny ptasiej grypy u kotów. Czy jest nią zjedzenie surowego, drobiowego mięsa? Przeczy temu wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

-Nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Informacje, że wirus ptasiej grypy znajduje się w surowym mięsie drobiowym, są absolutnie niesprawdzone, nie podlegają żadnym potwierdzeniom naukowym, żadne badania tego nie potwierdzają. Nie ma dzisiaj żadnego zagrożenia dla konsumentów, polski drób jest wysokiej jakości  - stwierdził podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej.

Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na swoim profilu na Twitterze wskazuje, że są to puste deklaracje.

Z retorycznego pytania prof. Pyrcia można wywnioskować, że do tej pory nie sprawdzono jak wirus dostał się do kotów i czy istnieje zagrożenie dla ludzi i przemysłu. 

Czy ludzie mogą zarazić się ptasią grypą?

Zgodnie z raportem Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ryzyko zagrożenia zdrowia ludzi jest niskie, m.in. dlatego, że do tej pory nie stwierdzono żadnego przypadku zarażenia przez człowieka. ECDC podkreśla, że ryzyko może wzrosnąć w przypadku ludzi mających kontakt z żywym lub martwym zarażonym zwierzęciem.  

Zdaniem prof. Pyrcia nie można wykluczyć, że spożycie surowego mięsa było źródłem zakażenia. 

-Nie byłoby zresztą w tym nic dziwnego, ponieważ już w 2007 roku raportowano przypadek skażenia zamrożonego mięsa kaczego wirusem H5N1, co spowodowało wybuchy choroby na terenie Niemiec. - stwierdza na Twitterze.

Co można znaleźć w śmietniku?Przemysław BiałkowskiProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas