Takin złoty urodził się w zoo we Wrocławiu. To wyjątkowo rzadki gatunek

Zoo we Wrocławiu poinformowało, że na terenie ogrodu przyszedł na świat takin złoty. To jeden z najrzadszych gatunków w zoo na całym świecie.

We Wrocławiu przyszła na świat samica takina złotego. Gatunek ten jest hodowany w zaledwie 13 ogrodach zoologicznych na całym świecie
We Wrocławiu przyszła na świat samica takina złotego. Gatunek ten jest hodowany w zaledwie 13 ogrodach zoologicznych na całym świecieZOO WrocławFacebook
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ogród zoologiczny we Wrocławiu poinformował, że samica takina złotego przyszła na świat 8 kwietnia. Jej rodzicami są Zhaoze i Xiang. "Mała jest zdrowa i przebywa pod troskliwym okiem mamy" - poinformowano.

Wrocław domem dla takinów złotych

Takin złoty to gatunek pochodzący ze wschodnich Himalajów. Jego naturalnym środowiskiem są wyżyny od 2500 do nawet 4250 m n.p.m. Zwierzęta osiągają wysokość 1,3 metra oraz wagę nawet 350 kilogramów. Mają nietypową budowę ciała - wyglądają jak krzyżówka kozy, antylopy i niedźwiedzia.

W naturze takiny złote występują w jednej chińskiej prowincji Shaanxi. Na całym świecie ich hodowlę prowadzi tylko 13 ogrodów zoologicznych. W Polsce można podziwiać je we Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku.

„Mała jest zdrowa i przebywa pod troskliwym okiem mamy” - poinformowało zoo odnośnie nowo urodzonej samicy takina złotego
„Mała jest zdrowa i przebywa pod troskliwym okiem mamy” - poinformowało zoo odnośnie nowo urodzonej samicy takina złotegoZOO WrocławFacebook

Kolejny takin złoty

To już kolejny takin złoty, który urodził się we wrocławskim zoo. Wcześniej, w 2019 roku, na świat przyszła także samica, dołączając do Xiang, Johnny Woo, Won Yu i Zhaoze. Takiny przyjechały do Wrocławia w 2017 roku w ramach wymiany hodowlanej. Zamieszkały na specjalnie przygotowanym dla nich wybiegu w najstarszej części zoo, mając za sąsiadów koziorożce syberyjskie i milu.

Zgodnie ze statusem IUCN takiny złote należą do gatunków wrażliwych na wyginięcie. Największym zagrożeniem dla nich są wylesienia, polowania i fragmentacja siedlisk.

Zwierzęta blisko linii frontu. Opiekunowie zostali z nimiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas