Szokujące dane o Amazonii. Wycięto obszar trzy razy większy od Polski

Puszcza Amazońska odgrywa znaczenie dla klimatu na całym świecie. Niestety obszary te są intensywnie wycinane i eksperci biją na alarm. W ciągu zaledwie ostatnich 40 lat w Amazonii wylesiono tereny o powierzchni blisko trzy razy większej od Polski. Szacunki pochodzą z danych satelitarnych.

W Amazonii wylesiono obszar blisko trzy razy większy od Polski.
W Amazonii wylesiono obszar blisko trzy razy większy od Polski.VINCENT PREMEL / BiosphotoEast News

Puszcza Amazońska nie bez powodu nazywana jest "płucami Ziemi". To bardzo ważny ekosystem w kontekście klimatu panującego na całej planecie. Niestety jest on sukcesywnie wyniszczany przez człowieka, co potwierdzają najnowsze dane udostępnione przez RAISG. Przekazane informacje są wręcz alarmujące.

Puszcza Amazońska straciła lasy o ogromnej powierzchni

Z danych zebranych i udostępnionych przez grupę badaczy wynika, że Puszcza Amazońska w latach 1985-2023 straciła roślinność (która została wyniszczona przez ludzi) na powierzchni 88 mln hektarów. Jest to blisko trzy razy tyle, co powierzchnia całej Polski licząca ponad 31 mln hektarów.

W ciągu ostatnich 40 lat Amazonia straciła roślinność na 12,5 proc. swoje powierzchni. Ubytek został udowodniony z wykorzystaniem danych, które pochodzą ze zdjęć satelitarnych. Jest to ogromna strata, co potwierdzają naukowcy i przy okazji zwracają uwagę na przyspieszający proces transformacji tego ekosystemu, do czego przyczynia się człowiek.

Lasy Amazonii znikają przez ludzi

Puszcza Amazońska jest wycinana przez ludzi i następnie tereny te służą do innych celów. W tym wypasu zwierząt, uprawy soi czy stają się obszarami, gdzie wydobywa się złoto.

"Wraz z utratą lasu, emitujemy więcej węgla do atmosfery, a to zakłóca cały ekosystem regulujący klimat i cykl hydrologiczny, wyraźnie wpływając na temperatury" - wyjaśnia AFP Sandra Rio Caceres z peruwiańskiego Instytutu Dobra Wspólnego.

Wycinka Puszczy Amazońskiej ma wpływ także na lokalny klimat

Według Sandry Rio Caceres wycinanie drzew w Puszczy Amazońskiej wiąże się z pogarszającą się w regionie sytuacją. Tereny te nawiedzane są przez susze oraz pożary, które w tym roku były bardzo liczne. Ponadto w niektórych dopływach Amazonki notuje się najniższy stany wód od dekad. Ma to niestety negatywne skutki również dla żyjących na tym terenie około 47 mln mieszkańców.

Masowa wycinka prowadzona w lasach Amazonii ma negatywny wpływ na regenerację drzewostanów na tym terenie, a co za tym idzie, również w spełnianiu roli puszczy pod kątem regulowania klimatu na całej Ziemi.

interia© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas