Szerszeń azjatycki ma nową nazwę

Szerszeń azjatycki rozprzestrzenił się w Europie i Ameryce Północnej w latach dwutysięcznych. Owady szybko zadomowiły się na kontynentach. Pomimo że azjatycki szerszeń olbrzymi nie bez powodu nazywany jest owadem-mordercą, to naukowcy postanowili zmienić jego dotychczasową nazwę. Mają ku temu konkretne powody.

Szerszeń azjatycki będzie nazywany północnym szerszeniem olbrzymim
Szerszeń azjatycki będzie nazywany północnym szerszeniem olbrzymimpixabay.com

Amerykańskie Towarzystwo Entomologiczne (ESA) ogłosiło, że szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia) otrzyma nowy przydomek. Aby uniknąć negatywnego skojarzenia gatunku inwazyjnego z obszarem jego pochodzenia, zapadła decyzja o zmianie. Od teraz ten sporych rozmiarów owad będzie określany północnym szerszeniem olbrzymim.

Nowy termin ma także dokładniej opisywać pochodzenie owadów i ich zasięg. Jak mówią przedstawiciele ESA, określenie “szerszeń-morderca" nie było traktowane całkiem poważnie.

Północny szerszeń olbrzymi - czy taki groźny?

Szerszeń olbrzymi rozprzestrzenił się w Europie w 2004 roku, a od 2019 r. jest często widywany na obszarach północno-zachodniego Pacyfiku, zarówno w USA, jak i w Kanadzie. 

Owady nie bez przyczyny otrzymały przydomek “morderczy". Szerszenie polują zwłaszcza na pożyteczne pszczoły. W USA zauważano przez to spadek populacji owadów. Szerszenie olbrzymie są więc gatunkami inwazyjnymi, ponieważ wypierają te, które są charakterystyczne dla danego obszaru.

Północny szerszeń olbrzymi do gatunek inwazyjny w Europiepixabay.com

Naukowcy szukają sposobów pozbycia się inwazyjnych gatunków, które zagrażają utrzymaniu bioróżnorodności na danym obszarze.

ESA przyjęła również nowe nazwy zwyczajowe dla blisko spokrewnionych gatunków szerszeni: południowego szerszenia olbrzymiego (Vespa soror) oraz szerszenia żółtonogiego - Vespa velutina (ta nazwa była już stosowana przez badaczy). 

Chcesz wiedzieć, czym różni się szerszeń europejski od azjatyckiego? Zajrzyj do artykułu:

Lepsze nazywanie szerszeni olbrzymich

Naukowcy z całego świata w ramach projektu Better Common Names Project zastanawiają się nad lepszym nazewnictwem zwierząt, wirusów i innych zarazków. Te, które kojarzą się z grupami etnicznymi, rasą i które przez to dyskryminują, mają zostać zmienione. Np. określenia owadów nawiązujące do danego obszaru również pobudzają do postaw ksenofobicznych, przez co marginalizują daną społeczność. Naukowcy podają przykład grypy hiszpańskiej, która wybuchła w 1918 r., ale nie w Hiszpanii.

Nazwy zwyczajowe są ważnym narzędziem dla entomologów do komunikowania się z opinią publiczną na temat owadów i nauczania o owadach. Nazwa północny szerszeń olbrzymi jest zarówno dokładna, jak i łatwa do zrozumienia. Unika też wywoływania strachu i dyskryminacji.
Jessica Ware, prezeska ESA

 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas