Szerszeń azjatycki ma nową nazwę

Szerszeń azjatycki rozprzestrzenił się w Europie i Ameryce Północnej w latach dwutysięcznych. Owady szybko zadomowiły się na kontynentach. Pomimo że azjatycki szerszeń olbrzymi nie bez powodu nazywany jest owadem-mordercą, to naukowcy postanowili zmienić jego dotychczasową nazwę. Mają ku temu konkretne powody.

Amerykańskie Towarzystwo Entomologiczne (ESA) ogłosiło, że szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia) otrzyma nowy przydomek. Aby uniknąć negatywnego skojarzenia gatunku inwazyjnego z obszarem jego pochodzenia, zapadła decyzja o zmianie. Od teraz ten sporych rozmiarów owad będzie określany północnym szerszeniem olbrzymim.

Nowy termin ma także dokładniej opisywać pochodzenie owadów i ich zasięg. Jak mówią przedstawiciele ESA, określenie “szerszeń-morderca" nie było traktowane całkiem poważnie.

Reklama

Północny szerszeń olbrzymi - czy taki groźny?

Szerszeń olbrzymi rozprzestrzenił się w Europie w 2004 roku, a od 2019 r. jest często widywany na obszarach północno-zachodniego Pacyfiku, zarówno w USA, jak i w Kanadzie. 

Owady nie bez przyczyny otrzymały przydomek “morderczy". Szerszenie polują zwłaszcza na pożyteczne pszczoły. W USA zauważano przez to spadek populacji owadów. Szerszenie olbrzymie są więc gatunkami inwazyjnymi, ponieważ wypierają te, które są charakterystyczne dla danego obszaru.

Naukowcy szukają sposobów pozbycia się inwazyjnych gatunków, które zagrażają utrzymaniu bioróżnorodności na danym obszarze.

ESA przyjęła również nowe nazwy zwyczajowe dla blisko spokrewnionych gatunków szerszeni: południowego szerszenia olbrzymiego (Vespa soror) oraz szerszenia żółtonogiego - Vespa velutina (ta nazwa była już stosowana przez badaczy). 

Chcesz wiedzieć, czym różni się szerszeń europejski od azjatyckiego? Zajrzyj do artykułu:

Lepsze nazywanie szerszeni olbrzymich

Naukowcy z całego świata w ramach projektu Better Common Names Project zastanawiają się nad lepszym nazewnictwem zwierząt, wirusów i innych zarazków. Te, które kojarzą się z grupami etnicznymi, rasą i które przez to dyskryminują, mają zostać zmienione. Np. określenia owadów nawiązujące do danego obszaru również pobudzają do postaw ksenofobicznych, przez co marginalizują daną społeczność. Naukowcy podają przykład grypy hiszpańskiej, która wybuchła w 1918 r., ale nie w Hiszpanii.

 

Czytaj też: czy gniazdo os i szerszeni usuwa się samemu?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szerszeń azjatycki | szerszenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy